دسترسی سریع

افتخارات و استانداردها

دریافت گواهینامه استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2015 به عنوان اولین شرکت فعال در صنعت قالبگیری دورانی در ایران
دارنده گواهینامه ایمنی مواد غذایی ISO 22000:2018
دریافت عنوان واحد نمونه صنعتی در سال های 1392،1391،1389،1386
دریافت لوح خادم صنعت در سال 1390
دریافت لوح کارفرمای برتر از سازمان تامین اجتماعی در سال 1390
دریافت لوح پیشکسوت نمونه صنعتی استان مازندران در سال 1392
دریافت نشان استاندارد ملی ایران
دریافت جایزه بین المللی تصویر متعالی بنگاه اقتصادی توسط موسسه انتشاراتی معتبر اکچوالیداد اسپانیا در سال 2009
دریافت پروانه ساخت بهداشتی از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی جهت تولید مخازن
ثبت و مالکیت چند ین اختراع و طرح در صنعت قالبگیری دورانی
عضویت افتخاری در انجمن صنایع همگن پلاستیک استان تهران
عضویت مستمر در انجمن بین المللی صنعت قالب گیری دورانی در آمریکا
عضویت در انجمن تحقیق و توسعه صنایع و معادن ایران
تنها عضو اتحادیه بین المللی سازمان های قالب گیری دورانی از ایران
تنها عضو جامعه صنعت قالب گیری دورانی آسیا از ایران
عضو انجمن صنایع همگن پلاستیک

آیا مخازن تولید شده توسط مجتمع پلاستیک طبرستان ضد جلبک هستند؟

بله، مخازن سه لایه و چهار لایه به علت داشتن یک لایه جلوگیری کننده نفوذ نور خورشید به داخل مخزن کاملاً ضد جلبک هستند .

آیا یخ زدن آب موجب آسیب دیدن مخزن می گردد؟

خیر، یخ زدگی آب به خودی خود موجب آسیب دیدن مخزن نمی شود فقط باید اطمینان حاصل گردد که فضای خالی در بالای مخزن جهت انبساط آب در دمای صفر تا 4  درجه سانتی گراد وجود داشته باشد.

عمر مخازن تولید شده توسط مجتمع پلاستیک طبرستان چقدر است؟

شرایط مختلفی وجود دارند که هر یک به نوبه خود بر عمر مخزن اثر می گذارند:
نوع و دمای موادی که در مخزن نگهداری می شوند: اگر مخازن در دمایی که جهت کاربری در آن طراحی نشده اند مورد استفاده قرار گیرند عمر کوتاه تری خواهند داشت. برخی از مواد شیمیایی اثرات بلند مدت برروی پلی اتیلن دارند. به عنوان مثال محلول هیپو کلریت سدیم (آب ژاول) در اثر مجاورت با نور خورشید و افزایش دما تخریب می شود. این امر باعث ایجاد رسوب در کف مخزن می شود و در صورتی که این رسوبات به صورت ادواری از کف پاک شوند، عمر مخزن افزایش خواهد یافت.
نحوه استقرار مخزن: یکی از مهمترین عواملی که برعمر مخزن اثر می گذارد عدم استقرار صحیح مخزن است. جهت آگاهی به دستور العمل نحوه صحیح استفاده از مخازن مراجعه کنید. این دستورالعمل به همراه برگه گارانتی توسط نمایندگی مجاز محصولات مجتمع پلاستیک طبرستان تحویل شما خواهد شد.
مجاورت در برابر نور خورشید و اشعه ماوراءبنفش: مخازنی که در فضاهای سرپوشیده نگهداری می شوند عمر بیشتری نسبت به مخازنی دارند که در مجاورت اشعه ماوراء بنفش خورشید نگهداری می شوند.
نحوه کاربری مخزن: مخازنی که جهت نگهداری سیالات به کار می روند و میزان سیال در آنها همیشه در یک سطح مشخص باقی می ماند عمر بیشتری از مخازنی دارند که دائماً در معرض پر و خالی شدن قرار دارند. ضمناً مخازنی که در یک مکان خاص نصب و نگهداری می شوند از مخازنی که دائماً در حال انتقال و حمل و نقل هستند به علت قرار گرفتن در معرض تنش های کمتر، عمر بیشتری دارند

مجتمع پلاستیک طبرستان چه مدت مخازن خود را گارانتی می کند و شرایط گارانتی مخازن چیست؟

مجتمع پلاستیک طبرستان کیفیت مخازن خود را به مدت 60 ماه از تاریخ تولید، گارانتی می کند. کلیه مخازنی که دستورالعمل های نصب، نگهداری و کاربرد در خصوص آن ها رعایت شود، در زمان مصرف مشمول گارانتی خواهند بود. این دستورالعمل هنگام خرید به همراه برگه گارانتی توسط نمایندگی های مجاز مجتمع پلاستیک طبرستان به شما تحویل داده خواهد شد.

مجتمع پلاستیک طبرستان از چه نوع مواد اولیه جهت تولید محصولات خود استفاده می کند؟

پلی اتیلن فودگرید سنگین دورانی 3840

آیا راهی جهت تشخیص زمان تولید مخازن مجتمع پلاستیک طبرستان وجود دارد؟

بله، سال و ماهی که مخزن در آن تولید شده برروی مخزن حک شده است ضمناً برچسبی برروی مخزن چسبانده شده است که از طریق آن روز و شیفت تولید مخزن هم به راحتی قابل شناسایی است.

چرا مخازن تولید شده توسط مجتمع پلاستیک طبرستان جهت نگهداری آب آشامیدنی و مواد غذایی مناسب هستند؟

مجتمع پلاستیک طبرستان چند نوع مخزن جهت نگهداری آب آشامیدنی و مواد غذایی تولید می کند. مخازن بی رنگ جهت نگهداری آب آشامیدنی و مواد غذایی در فضاهای سرپوشیده مناسب هستند مخازن دولایه جهت نگهداری آب آشامیدنی و مواد غذایی در مناطق معتدل و سردسیر و مخازن سه لایه جهت نگهداری آنها در مناطق گرمسیر مناسب هستند. از آنجائیکه مخازن تولید شده توسط این شرکت با استفاده از مواد اولیه و نگهدارنده گرید بهداشتی تولید می شوند، کاملاً جهت استفاده های بهداشتی مناسب هستند و آب آشامیدنی بدون تغییر رنگ، طعم، بو و مزه در آنها قابل نگهداری است. ضمنا مخازن تولید شده مجتمع پلاستیک طبرستان دارای پروانه ساخت بهداشتی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشند.

چگونه می توان به شرایط و دستورالعمل نحوه استقرار و بهره برداری مخازن پی برد؟

برروی تمامی مخازن تولید شده توسط مجتمع پلاستیک طبرستان برچسبی وجود دارد که دستور العمل استقرار مخازن برروی آن ذکر شده است. ضمنا دستورالعمل نصب، نگهداری و کاربرد مخازن به همراه برگ گارانتی توسط نمایندگی های مجاز مجتمع پلاستیک طبرستان به شما تحویل داده خواهد شد.

چرا مخازن تولید شده توسط مجتمع پلاستیک طبرستان جهت نگهداری فرآورده های شیمیایی مناسب هستند؟

وزن و قیمت این مخازن به مراتب از مخازن استنلس استیل و فایبرگلاس و فلزی پایین تربوده و به راحتی قابل جابجایی و نظافت می باشند. از مقاومت به ضربه مطلوبی برخوردار و همچنین مقاومت بالایی در برابر شرایط مختلف آب و هوایی دارند. مخازن بی رنگ به علت شفافیت امکان کنترل سطح سیال داخل آن را توسط کاربر امکانپذیر می نماید.

چه نوع فرآورده های شیمیایی را می توان در این مخازن نگهداری نمود؟

مخازن تولید شده توسط مجتمع پلاستیک طبرستان جهت نگهداری اکثر فرآورده های شیمیایی مناسب هستند. تعدادی از فرآورده های شیمیایی به علت عدم سازگاری با مواد اولیه پلی اتیلن قابل نگهداری در مخازن ساخته شده نیستند. مجتمع پلاستیک طبرستان مخازن ویژه ای را تولید می کند که طیف وسیع تری از فرآورده های شیمیایی را تحت پوشش قرار می دهد و مقاومت به ضربه فوق العاده بالایی دارند. در صورتی که مخازن عادی تأمین کننده نیاز شما نیستند با واحد فروش شرکت تماس بگیرید

آیا این مخازن را می توان به صورت تحت فشار مورد استفاده قرار داد؟

خیر، این مخازن فقط جهت استفاده در فشار اتمسفری طراحی و تولید شده اند.

موارد استفاده مخازن چهار لایه مجتمع پلاستیک طبرستان چیست؟

این مخازن به علت داشتن یک لایه عایق انتقال حرارت، تبادل حرارت سیال داخل مخزن و محیط را به حداقل می رسانند و در مواردی که ثابت ماندن دمای سیال داخل مخزن حایز اهمیت باشد به کار می روند.

چگونه میتوانیم مخازن مجتمع پلاستیک طبرستان را خریداری نماییم؟

مجتمع پلاستیک طبرستان با بیش از 200 نمایندگی فروش فعال در سراسر کشور آماده خدمات رسانی به مشتریان محترم میباشد. شما میتوانید از طریق قسمت نمایندگان فروش و با وارد کردن اطلاعات استان و شهر خود به لیست و شماره تماس نزدیکترین نماینده دسترسی داشته باشید .

چه مخزنی و با چه لیتراژی خریداری نماییم؟

شما میتوانید از طریق قسمت محاسبه ظرفیت مخزن در سایت و ثبت اطلاعات تعداد خانوار و ساکنین به لیستی از مخازن پیشنهادی شرکت جهت نگهداشت و ذخیره سازی آب مصرفی دسترسی داشته باشید. توجه نمایید که تفاوت اصلی ظاهر مخازن به دلیل سهولت در استفاده و رفع مشکل محدودیت فضای نصب میباشد.

 

 

 

 

تفاوت کاربری بشکه های بسته بندی پلی اتیلنی و مخازن پلی اتیلنی چیست؟

مخازن پلی اتیلنی به منظور ذخیره سازی مواد مورد نگهداری در حالت استاتیک ( بدون حرکت) مورد استفاده قرار می گیرند اما بشکه های بسته بندی به منظور ذخیره سازی مواد مورد نگهداری در حالت غیر استاتیک مورد استفاده قرار می گیرند و به صورت خاص برای عملیات حمل و نقل و پر و خالی شدن در خطوط تولید مواد غذایی، دارویی و بهداشتی و شیمیایی طراحی شده اند.

مخازن فوم دار چیست و چه کاربردی دارند؟

ورود فوم ها به محصولات پلاستیکی چندین مزیت را به همراه خواهد داشت. مکانیسم عملکرد فوم ها در فرایند تولید، آزاد کردن گاز در حین ذوب پلیمرها و تشکیل یک شبکه ای از پلی اتیلن با خلل و فرج های حاوی گازهای محبوس شده است. این گازهای محبوس شده باعث حجیم شدن محصول پلی اتیلنی و افزایش ضخامت پلی اتیلن در یک جرم برابر می شوند. وجود گازهای حبس شده در ماتریس پلی اتیلن، بیش از پیش قدرت عایق بندی پلی اتیلن را افزایش می دهد که از کاربری های اصلی آن، ذخیره ی مواد مورد نگهداری واسطه با دمای مشخص برای مدت محدود است که باید تحت آن دما به یک واکنش دیگر اضافه گردند. به طور مثال در فرایند تولید چسب ها، ماده ی واسطه ای تولید می گردد که دمای آن بعد از تولید حدود 50 درجه است، این ماده ی واسطه باید ذخیره گردد و دمای آن تا حدود 40 درجه برسد تا بتوان در مرحله ی بعدی فرایند تولید چسب از آن استفاده نمود. بهترین گزینه برای ذخیره ی موقت این ماده ی واسطه، مخزن فوم دار پلی اتیلنی است که می تواند برای مدت مشخصی این دما را حفظ نماید. از دیگر کاربردهای مخازن فوم دار، ذخیره ی آب آشامیدنی واحدهای مسکونی در مناطق جنوبی کشور است. در این مناطق به دلیل دمای بالای هوا و گرم شدن آب ذخیره شده در مخازن معمولی تا دمای 60 درجه، استفاده از مخازن فوم دار به منظور حفظ دمای آب ذخیره شده یا افزایش جزئی آن ضروریست.

مخازن پلی اتیلن مقاوم در برابر نور خورشیدهستند؟

مخازن پلی اتیلنی به علت نوع کاربرد آنها که در دوره های طولانی مدت در معرض اشعه UV قرار دارند، نیاز به مقاوم سازی در برابر تخریب اشعه UV دارند. در واقع یکی از عوامل تخریب مخازن پلی اتیلنی در معرض هوای آزاد، اشعه ی uv می باشد که با استفاده از افزودنی های که برای خانواده پلی الفین ها طراحی شده است می توان از تخریب این محصولات در مدت زمان گارانتی جلوگیری نمود.

چگونه مخازن پلی اتیلنی با مواد اولیه خالص و ناخالص را تشخیص دهیم؟

مخازن پلی اتیلنی با مواد اولیه خالص که می تواند حاوی پرکننده هایی مانند کربنات کلسیم باشد از طرق زیر قابل شناسایی هستند : 1- در مخازن بی رنگ میتوان با بریدن قطعه ی کوچکی از آن و با اندازه گیری دانسیته ی آن، به وجود مواد ناخالص پی برد. در صورتیکه دانسیته مخزن حدود 935/0 – 939/0 گرم بر سانتی متر مکعب باشد نشاندهنده ی استفاده از مواد خالص در تولید آن است. 2- در صورتیکه مخزنی دچار شکستگی شده باشد و سطح مقطع در محل شکست با حالت سفید شدگی و گچی شکل مشاهده گردد، نشاندهنده ی وجود نا خالصی در مواد اولیه ی به کار برده شده است. 3- در صورتی که با لمس کردن سطح داخلی مخازن، لایه ای سفید بر روی دست بنشیند نشاندهنده ی وجود کربنات کلسیم در ماتریس پلیمر است. قابل ذکر است که مخازن پلی اتیلنی مجتمع پلاستیک طبرستان به صورت کاملا خالص تولید می گردد.

چرا برخی از محصولات پلی اتیلنی دچار رنگ رفتگی می شوند؟

محصولات پلی اتیلنی به دو روش قابلیت رنگ پذیری دارند: 1- اختلاط خشک (Dry Blending) 2- اختلاط مذاب (Hot Compounding ) در روش اختلاط مذاب، مواد اولیه به همراه مستربچ های رنگ در طول اکسترودر به صورت مذاب با هم مخلوط می گردند و نهایتا موادی رنگی برای تولید محصول نهایی به دست می آوریم. در این روش به دلیل اینگه رنگدانه پایه در ماتریش پلیمری مذاب وارد شده و بعد از سرد شدن پلیمر و حبس شدن رنگدانه ها در آن میزان پریدگی پیگمنت به میزان زیادی کاهش پیدا می کند که البته این موضوع وابسته به کیفیت رنگدانه ی مورد مصرف در مستربچ ها نیز می باشد. در روش اختلاط خشک، پودر مواد اولیه و رنگدانه پودری در میکسرهایی با دور پایین با هم مخلوط می گردند تا ذرات رنگدانه به طور کامل و یکنواخت توزیع شوند. در این روش چون اتصال شیمیایی بین رنگدانه و پودر وجود ندارد و تنها پودر رنگدانه بر روی سطح پودر پلی اتیلن نشانده شده است امکان پریدگی رنگدانه ها بالا است که این موضوع بستگی به کیفیت رنگدانه ها دارد. در حالت کلی میزان شاخص Fastness to light رنگدانه های مختلف از کمترین میزان به صورت زیر است : رنگدانه های فلوئورسنت رنگدانه قرمز رنگدانه نارنجی رنگدانه زرد رنگدانه سبز .... بنابراین رنگدانه های فلوئورسنت ( شب رنگی ) و قرمز جزو رنگدانه هایی هستند که طول عمر پایینی دارند. شرکت های تولید کننده رنگدانه، فرایندهای زیادی برای افزایش طول دوره عملکردی رنگدانه های قرمز به انجام رسانده اند و استفاده از این high performance pigments علاوه بر افزایش قیمت آن، میتواند ماندگاری رنگ محصولات را افزایش بدهد و کیفیت محصول مورد نظر را تضمین نماید.

درهای سوپاپدار بشکه های بسته بندی چه کاربردی دارند؟

بشکه های بسته بندی ویژه که در بسته بندی و حمل و نقل مواد شیمیایی فرار با فشار بخار بالا به کار برده می شوند، به دلیل تجمع بخار مواد فرار در حین حمل و نقل که می تواند منجر به تغییر شکل یا ترکیدگی بشکه گردد نیازمند به درهایی با قابلیت تعدیل فشار بخار مواد درون آنها هستند. این درها به صورت سوپاپدار طراحی شده اند و با تعبیه ی یک غشا در قسمت زیرین آن، بخارات اضافی حاصل از فراریت مواد درون بشکه به بیرون منتقل شده بدون اینکه ماده مورد نگهداری درون بشکه تراوشی به بیرون داشته باشد

دمای کاربری چه اثراتی بر مخازن پلی اتیلنی خواهد داشت؟

دمای مورد نظر برای کاربرد مخزن پلی اتیلن دارای اهمیت بسیاریست از آن جهت که مستقیما می تواند بر روی استحکام مکانیکی مخزن مورد نظر که در ارتباط مستقیم با ضخامت آن محصول است اثر گذار باشد. در استاندارد ASTM D 1998 به طور مفصل در خصوص روش محاسبات ضخامت مخازن پلی اتیلنی ایستاده و افقی در دماهای مختلف توضیح داده شده است. پارامتر بسیار مهمی که ضخامت را به دما وابسته می کند Hydrostatic Design Stress است که به این شکل تعریف می گردد: میزان تنش شکست ماده پلیمری مورد نظر بعد از 50 سال و در دماهای مختلف. میزان این تنش در دماهای مختلف از 20 درجه تا 70 درجه سانتیگراد، به صورت منحنی از طریق پتروشیمی ها در اختیار تولید کنندگان مخازن قرار می گیرد. بر اساس این روش محاسباتی به طور مثال، اگر شما برای ذخیره ی یک ماده شیمیایی به یک مخزن 10000 لیتری نیاز داشته باشید و حداکثر دمای کاری شما با این مایع 40 درجه سانتیگراد باشد ضخامت مخزن 10000 لیتری مورد درخواست شما متفاوت با مخزنی خواهد بود که برای مایع شیمیایی مشابه اما با حداکثر دمای کاری 50 درجه سانتیگراد انتخاب خواهید کرد. بنابراین اثر دما در دراز مدت بر استحکام مکانیکی مخازن تاثیر بسیار مهمی دارد و لحاظ شدن شرایط دمایی در هنگام سفارش خرید یک مخزن پلی اتیلنی عمر مفید مخزن خریداری شده را تضمین می نماید.

چرا ذخیره سازی برخی مواد شیمیایی در مخازن پلی اتیلن اکیدا توصیه نمی گردد؟

ذخیره سازی مواد شیمیایی در مخازن پلی اتیلنی بر اساس قدرت فعالیت سطحی آنها به چند دسته تقسیم می گردد که در هر کدام از طبقه بندی ها، موادی که فعالیت سطحی بیشتری داشته باشند برای ذخیره سازی در مخازن پلی اتیلن مناسب نخواهند بود. در واقع فعالیت سطحی بالای مواد شیمیایی منجر به بر هم کنش بین زنجیره های پلیمری و مواد شیمیایی در تماس با آن خواهد شد و زنجیره های پلیمری در مقیاس میکرو، حالت انعطاف و حرکات آزادانه ی خود را از دست خواهند داد و در اثر اعمال یک تنش غیر منتظره مانند ضریه، پر یا خالی شدن مخزن و یا حتی جابه جایی آن، ترک های ریز بر روی مخزن ایجاد می گردد و رشد این ترک ها نهایتا منجر به شکست مخزن می شود. طبقه بندی مواد شیمیایی بر اساس مکانیسم فعالیت سطحی به صورت زیر است : 1- اسیدها مانند سولفوریک اسید غلیط 2- بازها مانند سدیم هیدروکساید 3- مواد آتشگیر مانند استیلن 4- اکسیدکننده ها مانند هیپوکلریت ها 5- فلزات فعال مانند کادمیوم 6- مواد حساس به نور اتیل اتر 7- واکنش دهنده ها با آب مانند سولفوریک اسید 8- سرطان زاها مانند بنزن

فرایند سفارش مناسب ترین مخزن بر اساس نیازمندی به چه شکلی انجام میگیرد؟

برای انتخاب مناسب ترین مخزن بر اساس نیازمندی مشتریان، اولین قدم تماس با نزدیکترین نمایندگی فروش مجتمع پلاستیک طبرستان و اعلام نیازمندی های اولیه مشتریان به واحد فروش است و در صورت نیاز، برقراری ارتباط مستقیم مشتریان با واحد آزمایشگاه و تحقیق و توسعه به منظور بررسی های دقیق تر نیازمندی ها نیز امکان پذیر می باشد.
به صورت کلی اطلاعات اولیه ای که مشتریان باید در اختیار نمایندگان قرار بدهند عبارتند از : 1- حجم مخزن مورد درخواست 2- ماده ی مورد نگهداری درمخزن ( آب آشامیدنی، مواد شیمیایی) 3- دمای ماده ی مورد نگهداری 4- دانسیته ماده مورد نگهداری ( برگ آنالیز مواد شیمیایی در صورتیکه قصد ذخیره سازی مواد شیمیایی را دارید) 5- اعلام انجام هر نوع عملیات شیمیایی و فرایند اضافه ای در درون مخزن
بر اساس اطلاعات به دست آمده از مشتریان و بررسی های لازم، بهترین مخزن مطابق با نیازمندی مشتریان از طریق واحد فروش به نمایندگان اعلام می گردد.

چرا اختلاط مواد شیمیایی در مخازن پلی اتیلنی توصیه نمی گردد؟

1اختلاط مواد شیمیایی می تواند منجر به آزاد شدن گرما، گرفتن گرما از محیط و یا تشکیل یک ماده چگال تر گردد. وقتی اختلاط مواد شیمیایی درون مخزن اتفاق می افتد، هر کدام از تغییر حالات پیش آمده اثر نا مطلوبی بر عمر مفید مخزن مورد نظر خواهد داشت. ایجاد شوک های حرارتی به صورت دوره ای به تدریج عمر مفید مخزن را کاهش داده و تشکیل ماده ی چگال تر به علت دانسیته ی بالای آن که در طراحی مخزن لحاظ نشده است، می تواند تا حدود زیادی استحکام مکانیکی مخزن را کاهش دهد.

فرایند سفارش مناسب ترین بشکه بر اساس نیازمندی به چه شکلی انجام میگیرد؟

برای انتخاب مناسب ترین بشکه بر اساس نیازمندی مشتری، اولین قدم پر کردن فرم امکان سنجی تولید بشکه توسط مشتریان است که از طریق بخش فروش در اختیار آنان قرار می گیرد. اطلاعات اعلام شده، در اختیار بخش آزمایشگاه و تحقیق و توسعه و تولید قرار گرفته و براساس امکانات موجود و بررسی های لازم، متناسب ترین بشکه به مشتریان پیشنهاد می گردد. به صورت کلی بشکه های بسته بندی به منظور بسته بندی و حمل و نقل جاده ای، دریایی، ریلی و هوایی مواد مورد نگهداری مجاز، مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال اگر هدف شما بسته بندی و حمل و نقل مواد غذایی، دارویی، بهداشتی و شیمیایی است می توانید با توجه به شرایط کاربرد بشکه های بسته بندی را انتخاب نمایید. در صورتیکه مواد مورد نگهداری شما از نوع مواد غذایی و دارویی بوده و باید به سردخانه ها منتقل شود می توانید از بشکه های بهداشتی مقاوم در دمای پایین استفاده نمایید. در صورتیکه مواد مورد نگهداری از نوع شیمیایی بوده برای اطمینان از عدم شکستگی در حین استفاده و مقاومت مناسب در برابر فعالیت های سطحی مواد شیمیایی مورد نگهداری، از بشکه های ویژه مواد شیمیایی استفاده نمایید. اگر مواد مورد نگهداری مشتریان از نوع مواد شیمیایی فرار با فشار بخار بالا است، باید از بشکه های ویژه مواد شیمیایی سوپاپدار استفاده نمایید تا تجمع فشار بخار حاصل از مواد مورد نگهداری منجر به تغییر شکل و ترکیدگی بشکه ها نگردد. در صورتیکه مواد مورد نگهداری از نوع دارویی – بهداشتی باشند و حساسیت چسبندگی مواد بر سطح داخلی بشکه ها وجود دارد، بشکه های بهداشتی آنتی استاتیک پیشنهاد می گردد. در صورتیکه بشکه های مواد مورد نگهداری، در مسیر های حمل و نقل در معرض نور خورشید قرار دارند و قصد استفاده ی مجدد از بشکه ها نیز وجود دارد، توصیه می گردد از بشکه های مقاوم در برابر اشعه UV استفاده شود و ... طبق مثال های ذکر شده، بر اساس نوع کاربری و اعلام جزئیات نیازمندی های مشتریان، واحدهای فنی مهندسی، آزمایشگاه و تحقیق و توسعه مجتمع پلاستیک طبرستان بررسی های لازم را به عمل آورده و بهترین محصول را مطابق با الزامات از طریق واحد فروش به مشتریان اعلام خواهد نمود.

مجتمع پلاستیک طبرستان از چه نوع مواد اولیه جهت تولید محصولات خود استفاده می کند؟

مواد اولیه مورد استفاده جهت تولید محصولات عمدتاً پلی اتیلن گرید بهداشتی هستند. پلی اتیلن خطی با دانسیته متوسط یا سنگین از استحکام و مقاومت به ضربه خوبی در بین پلیمرها برخوردار است. ضمناً از مقاومت بالایی در مقابل طیف وسیعی از فراورده های شیمیایی برخوردار است. جهت استفاده های خاص مجتمع پلاستیک طبرستان مخازن خود را با استفاده از پلی اتیلن شبکه ای شده تولید می کند. این مواد مقاومت به ضربه فوق العاده بالایی دارند، در مقاومت تنش های ناشی از شرایط محیطی بسیار مقاوم هستند و بنابراین جهت نگهداری طیف وسیع تری از فراورده های شیمیایی کاربرد دارند. در عین حال دمای کاربری بالاتری نسبت به پلی اتیلن دارند

محصولات از چه روشی تولید میگردند؟

تمامی مخازن تولیدی این شرکت بصورت یکپارچه و با استفاده از بروزترین دستگاه ها به روش قالبگیری دورانی تولید میگردند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به قسمت تکنولوژی شکل دهی در این سایت مراجعه نمایید.

مزایا و محدودیت های صنعت قالبگیری دورانی چیست؟

یکی از مهمترین مزایای این صنعت در حوزه طراحی است. با یک طراحی مناسب می توان قطعه ای را که با استفاده از فرآیند های دیگر باید با تولید و مونتاژ چندین قطعه ساخته شود، به صورت یک تکه و با هزینه بسیار کمتر تولید نمود. محصولات تولید شده با استفاده از این فرآیند به صورت ذاتی دارای خواصی مانند همگن بودن ضخامت دیواره ها و استحکام زیادگوشه ها هستند. ضمناً، جهت افزایش استحکام می توان از شیارهایی در طراحی محصول استفاده نمود
یکی دیگر از محاسن مهم این صنعت امکان اضافه نمودن قطعاتی نظیر رزوه های فلزی، لوله ها و سازه ها و حتی قطعات پلاستیکی با رنگ متفاوت از محصول به قالب پیش از آغاز فرآیند تولید است. این قطعات در پایان فرآیند تولید اجزا اصلی و سازنده محصول را تشکیل خواهند داد
مزایای دیگر این صنعت عبارتند از: 
استفاده از قالب اولیه ساخته شده برای کاربردهای آزمایشگاهی
تولید محصولات با ضایعات بسیار کم
تولید اشکال پیچیده با حداقل هزینه
ساخت قطعات دوجداره و چند لایه
استفاده هم زمان از چند قالب در طول فرآیند تولید
باز و بسته کردن آسان قالبها
تولید قطعات با کیفیت سطح عالی
تولید قطعات پلاستیکی یکپارچه بدون خط جوش
تولید قطعات پلاستیکی با استحکام و قابلیت ضربه پذیری بالا و مقاوم در برابر خوردگی
تنظیم ضخامت بخشهای مختلف محصول
تولید قطعات با ضخامت کاملاً همگن
تولید محصولات متنوع از وزن 500 گرم تا 500 کیلوگرم
ساخت قالبها در زمان بسیار کوتاه

علاوه بر مزایای ذکر شده، این فناوری محدودیت هایی نیز دارد: 
یکی از محدودیت هایی که به سبب انجام قالبگیری در فشار پایین در این تکنولوژی وجود دارد، عدم امکان ساخت قطعات با سطوح بزرگ صاف است. این سطوح پس از پایان فرآیند تولید تغییر شکل خواهند داد
محدودیت دیگر، عدم امکان تولید با اجزای نوک تیز (مانند رزوه های تیز) است. این اجزا با صنعتی مانند قالبگیری تزریقی به راحتی قابل تولید هستند
از طرفی فرآیند تولید این صنعت نسبت به بسیاری از صنایع دیگر پلاستیک، طولانی و زمان بر است و ضمناً جهت خارج کردن محصول از قالب، باید کل قالب خنک شود. این عوامل باعث افزایش هزینه های مالی و زیست محیطی می گردند

صنعت قالبگیری دورانی در ایران چگونه شکل گرفت؟

در سال 1353 اولین شرکت قالبگیری دورانی در ایران تاسیس شد. در سال 1356 ماشین آلات خریداری شده از یک شرکت نروژی در آن با ظرفیت حدود 300 تن در سال به بهره برداری رسید. در این شرکت عمدتاً مخازن و وان های پلاستیکی تولید می شدند. سال 1371 اولین ماشین قالبگیری دورانی با سیستم حرارتی الکتریکی، توسط مدیرعامل فعلی مجتمع پلاستیک طبرستان، آقای مهندس محمدعلی گلستانی در ایران ساخته شد. سال 1373 ایشان اولین ماشین قالبگیری دورانی با سوخت فسیلی را طراحی نمودند. این واقعه به سبب ارزانی و فروانی سوخت فسیلی در ایران، سرآغاز تحول بزرگی در این صنعت گشت و به توسعه آن در ایران شتاب زیادی بخشید. از همین رو و به سبب بیش از 25 سال حضور دایم و موثر در رشد و توسعه این صنعت در ایران، از ایشان به عنوان پدر صنعت روتومولدینگ ایران یاد می شود . سال 1377 اولین خط تولید مجتمع پلاستیک طبرستان راه اندازی شد.سال 1385 یک ماشین قالب گیری دورانی بسیار پیشرفته توسط مجتمع پلاستیک طبرستان، از یک شرکت معتبر جهانی وارد ایران شد. در سال 1388 اولین ماشین قالبگیری چرخشی با سیستم کنترل اتوماتیک و کوره متحرک توسط کادر فنی مجتمع پلاستیک طبرستان طراحی و ساخته شد و به عنوان اولین اختراع در حوزه ساخت ماشین آلات قالبگیری دورانی در ایران ثبت گردید.در سال 1389 نیز پلی اتیلن شبکه ای شده برای اولین بار در ایران در مجتمع پلاستیک طبرستان در خط تولید قرار گرفت و به عنوان نخستین اختراع در حوزه تولید محصولات قالبگیری دورانی در ایران ثبت شد

صنعت قالبگیری دورانی در جهان چگونه شکل گرفت؟

فرآیند قالبگیری دورانی یا به اختصار روتومولدینگ یکی از فرآیندهای شکل دهی مواد پلاستیکی به شکل تو خالی است. قدمت این صنعت به حدود 150 سال پیش (سال 1855 میلادی) باز می گردد. این فرآیند اولین بار برای قالب گیری مواد نیمه مایع فلزی با استفاده از نوع ساده ای از ماشین ها به کار گرفته شد. اولین پلیمری که در این صنعت مورد استفاده قرار گرفت (همانند بسیاری دیگر از تکنولوژی های شکل دهی مواد پلاستیکی)، پلی وینیل کلراید بود. این اتفاق در دهه 1930 میلادی افتاد. پس از جنگ دوم جهانی و در اواخر دهه 1950 میلادی، با دو واقعه مهم یعنی تولید پودر پلی اتیلن و استفاده از آن به جای رزین های مایع و ساخت کوره های سیرکولاسیون هوای داغ، انقلابی در این صنعت به وجود آمد. در اواسط دهه 1970 میلادی، پلی اتیلن سبک خطی وارد چرخه تولید شد. در دهه 1980 میلادی پلی آمید، پلی پروپیلن و پلی کربنات وارد چرخه تولید شدند. از آنجایی که پلی اتیلن خواص خیلی متنوعی از خود به نمایش می گذاشت، خیلی زود از حیث میزان استفاده از سایر پلیمرها پیشی گرفت. به نحوی که امروزه، بیش از 80 درصد محصولات تولید شده با استفاده از روش قالبگیری چرخشی، از ماده اولیه پلی اتیلن تولید می شوند. از این دسته محصولات می توان به مخازن نگهداری آب، سوخت و فرآورده های شیمیایی، وان ها ی مورد استفاده در صنایع آبکاری و پرورش ماهی، اسباب بازی ، بشکه های بسته بندی، اسکله های شناور و ادوات ترافیکی و جاده ای و ... اشاره کرد

آیا امکان ساخت محصولات سفارشی نیز میسر میباشد؟

واحد تحقیق و توسعه مجتمع پلاستیک طبرستان آمادگی خود را جهت مشاوره و ساخت هرگونه محصولات سفارشی در حوزه محصولات پلی اتیلنی در ابعاد درخواستی مشتریان را اعلام مینماید

چه مخزنی و با چه لیتراژی بخرم

شما نیازمند مخزنی با گنجایش حداقل ________ لیتر و حداکثر ________ لیتر می باشید . برای مشاهده محصول مورد نظر اینجا کلیک نمایید

شرکت مجتمع پلاستیک طبرستان در سال 1375 تأسیس و فعالیت تولیدی خود را در سال 1377 در زمینی به مساحت 8500 متر مربع در شمال ایران در شهر تاریخی و سرسبز ساری آغاز نمود. رویکرد کیفیت گرا، احترام به مشتری، توجه ویژه به منابع انسانی و سرمایه گذاری بر تحقیق و توسعه موجب شتاب حرکت رو به رشد شرکت و سرآمدی آن در حوزه های مختلف عملکردی گردید. پس از آن با عمیق تر شدن درک مشتریان نسبت به مقوله کیفیت در صنعت قالبگیری چرخشی، اشتیاق آنها نسبت به محصولات مجتمع پلاستیک طبرستان فزونی یافت این پدیده موجب شد تا مدیران شرکت به سرعت به فکر توسعه خط تولید و افزایش ظرفیت این واحد صنعتی بیفتند. بنابراین در سال 1380 با هدف تأمین بازارهای جنوب کشور و کاهش هزینه های حمل و نقل محصولات، طرح توسعه ای در شهر شیراز در زمینی به مساحت 9100 متر مربع اجرا گردید و به بهره برداری رسید. این شعبه مجتمع پلاستیک طبرستان در حال حاضر به عنوان اولین واحد تولیدی فعال در صنعت قالبگیری دورانی در جنوب کشور در حال فعالیت می باشد. در سال 1382 اولین طرح توسعه واحد ساری به بهره برداری رسید. در همان سال انگیزه ارایه مستمر محصولات با کیفیت تضمین شده، به کارگیری و کنترل موثر فرآیندها و انطباق دقیق محصولات با خواسته های مشتریان، موجب ایجاد نگرشی در سازمان در راستای طراحی و اجرای فرآیندها بر اساس یک استاندارد جهانی گردید

tpc

tpc

جستجو جهت شناسایی و اجرای یک طرح توسعه در راستای بهبود فرایند در حوزه فناوری موجب گردید در سال 1385 یک خط تولید پیشرفته و مجهز به فناوری روز دنیا، از یک شرکت مطرح جهانی وارد ایران شود و به این ترتیب سایت شماره 2 مجتمع پلاستیک طبرستان در شهر ساری در زمینی به مساحت 17000 متر مربع آغاز به کار نمود. در همان سال واحد تحقیق و توسعه شرکت مجهز به تنها ماشین آزمایشگاهی صنعت قالبگیری دورانی در ایران شد و فعالیت در حوزه تحقیقات و خلق دانش در مجتمع پلاستیک طبرستان به شکل جدی تری دنبال گردید در سال 1388 اولین ماشین قالبگیری دورانی پلاستیک ها با سیستم کنترل اتوماتیک و کوره متحرک توسط گروه مهندسی مجتمع پلاستیک طبرستان ساخته شد و به بهره برداری رسید.در سال 1390 مدیران این مجموعه ، شرکت فراصنعت طبرستان را با هدف ساخت انواع ماشین آلات قالبگیری دورانی ، قالبها و کلیه لوازم جانبی این صنعت احداث نمودند همچنین دو طرح توسعه جدید در شهر های ساری و شیراز اجرا گردیدند و به بهره برداری رسیدند. این طرح ها موجب افزایش بیش از پیش ظر فیت تولید این شرکت گردیدند پس از همکاری متخصصان مجتمع پلاستیک طبرستان در تدوین استاندارد ملی تولید مخازن پلی اتیلن، این شرکت موفق به دریافت نشان استاندارد ملی ایران در سال 1393 گردید

در سال 1395 با هدف تامین هرجه بهتر بازارهای میانه کشور و کاهش هزینه های حمل و نقل، شعبه اصفهان شرکت نیز تاسیس گردید و به بهره برداری رسید.درهمان سال اولین خط تولید بشکه های بسته بندی چندلایه به روش قالب گیری دمشی در ایران در سایت ساری با خریداری مدرن ترین ماشین آلات دنیا به بهره برداری رسید. مجتمع پلاستیک طبرستان در حال حاضر با بیش از 300نفر سرمایه انسانی، بهره مندی از 14 خط تولید و ظرفیت تولید بیش از 15000 تن در سال، بزرگترین تولیدکننده محصولات پلی اتیلنی به روش قالب گیری دورانی در ایران محسوب می شود

 

 

اعضاء هیئت مدیره

محمدعلی گلستانی

محمدعلی گلستانی

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سابق

کارشناس مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران)، دارای بیش از 30 سال تجربه در صنعت قالب گیری دورانی (روتومولدینگ)

غلامرضا رسولیان

غلامرضا رسولیان

عضو هیئت مدیره

کارشناس مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف، دارای بیش از 30 سال تجربه فعالیت صنعتی، مدیر عامل شرکت ریخته گری فولاد طبرستان

علیرضا مبرز

علیرضا مبرز

عضو هیئت مدیره

کارشناس مالی دانشگاه مازندران، دارای بیش از 30 سال تجربه فعالیت مالی، مدیر مالی شرکت ریخته گری فولاد طبرستان

عبدالحسین شاکری

عبدالحسین شاکری

عضو هیئت مدیره

کارشناس فیزیک از دانشگاه شهید چمران اهواز دارای بیش از 30 سال تجربه فعالیت صنعتی، قائم مقام مدیر عامل شرکت ریخته گری فولاد طبرستان

مدیران اجرایی

سید صادق صحرایی

سید صادق صحرایی

مدیر فنی و مهندسی

کارشناس مهندسی الکترونیک از دانشگاه علم و صنعت ایران، کارشناس ارشد مهندسی صنایع از سازمان مدیریت صنعتی مدیر عامل مجتمع فرا صنعت طبرستان

سیاوش گلستانی

سیاوش گلستانی

مدیر انبارها

کارشناس مهندسی عمران از دانشگاه فنی نوشیروانی بابل

ابراهیم یونسی

ابراهیم یونسی

مدیر کارخانه واحد شیراز

کارشناس مهندسی مکانیک از دانشگاه آزاد اسلامی ساری

فرزان فیاض

فرزان فیاض

مدیر فروش

کارشناس مهندسی صنایع از دانشگاه علوم و فنون بابل، کارشناس ارشد مدیریت صنعتی از دانشگاه دماوند

فاطمه ماه سالاری

فاطمه ماه سالاری

مدیر مالی

کارشناس حسابداری از دانشگاه آزاد فیروزآباد

جواد اکبری

جواد اکبری

مدیر کارخانه واحد اصفهان

کارشناس مدیریت صنعتی و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از سازمان مدیریت صنعتی

میلاد جعفری

میلاد جعفری

مدیر تولید

کارشناس مهندسی مکانیک ساخت و تولید از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

مجتبی نامه گشای فرد

مجتبی نامه گشای فرد

مدیر تولید کارخانه واحد شیراز

کارشناس مهندسی مکانیک دانشگاه نی ریز

مجتمع پلاستیک طبرستان تلاش می کند تا با تسخیر هر چه بیشتر بازارهای داخلی و خارجی در حوزه های مختلف فعالیت، بیشترین میزان ارزش را برای تمامی طرف های ذی نفع خلق نماید. این شرکت با هدف: 
1- بهره گیری از تکنولوژی های کارآمد و به روز 
2-توسعه دانش فنی جهت ارائه مداوم محصولات با کیفیت 
3- تلاش در جهت افزایش رضایت مندی مشتریان 
4- افزایش کمی و بهبود کیفی فروش و خدمات پس از فروش 
5- بهسازی منابع انسانی متخصص به عنوان ارزشمندترین سرمایه های سازمان 
6- تامین منابع و زیرساخت های مورد نیاز به منظور پاسخگویی اثربخش به نیازمندی های ذی نفعان 
7- تلاش در جهت مدیریت مناسب ریسک ها، بهره گیری از فرصت ها و مقابله با تهدید ها 
8- مدیریت اثربخش شبکه های توزیع به منظور دسترسی آسان مصرف کنندگان به محصولات 
9- افزایش ظرفیت تولید و بهبود تنوع محصولات متناسب با نیازمندی های بازار 
10- بهره گیری موثر از ابزار های بازاریابی به منظور توسعه بازار های داخلی و خارجی 
11- بهبود بهره وری منابع انسانی و جلوگیری از بروز عدم انطباق های محصولات به منظور افزایش توان رقابت پذیری 
12- تعریف و پیگیری پروژه های تحقیقاتی جهت بهبود کیفیت محصولات فعلی و معرفی و توسعه محصولات جدید 
13- بهبود مستمر تمامی فرایند ها از طریق تدوین اهداف کیفی، انجام ممیزی های داخلی و برگزاری جلسات بازنگری مدیریت 
14- جلب رضایتمندی کارکنان و بهبود در فرایند انگیزش آن ها 
15- برقراری نظم و انضباط و نظارت مستمر بر رعایت شاخص های ایمنی در محیط کار 
16- تولید محصولی ایمن و بهداشتی به منظور نگهداری مواد غذایی در راستای حفظ سلامت مصرف کنندگان 
اقدام به پیاده سازی سیستم های مدیریت کیفیت و ایمنی مواد غذایی بر مبنای الزامات استاندارد های بین المللی ISO 9001:2015 و ISO 22000:2005 نموده است تا بدین وسیله توانایی خود را در ارائه محصولاتی با کیفیت و ایمن در زنجیره غذایی بهبود بخشد و اعتقاد دارد این امر در نهایت افزایش رضایتمندی مشتریان و سایر ذی نفعان سازمان را به همراه خواهد داشت. مدیرعامل شرکت مسؤولیت تدوین و نشر این خط مشی و اطمینان از درک و اجرای آن را در تمامی سطوح سازمانی به عهده دارد. .

فرایند قالب گیری دورانی

فرایند قالبگیری دورانی

قالب­گیری دورانی یکی از روش ­های شکل­ دهی پلاستیک­ هاست که حدود 2500 شرکت در سراسر جهان از آن استفاده می­ کنند. این قالبگیری در اواخر دهه 1950 میلادی و با قالبگیری پی ­وی­ سی مایع آغاز شد و در ادامه، حجم مصرف پلی­ اتیلن بیشتر شد که تا به امروز پرمصرف­ ترین پلیمر این صنعت است. با وجود سهم نسبتا کم آن در بازار پلاستیک­ ها، رشد آن از میانگین صنایع مشابه بالاتر است. انعطاف ­پذیری در طراحی و حجم محصولات که از مخازن ذخیره ­سازی ساده تا قطعات پیچیده­ با کاربردی­ هایی در صنایع خودروسازی، پزشکی و هوافضا را در بر می­ گیرد، سبب توجه روزافزون به این روش شکل­ دهی شده است؛ به­ طوری که روش فرآیند برای شکل­ دهی  حباب پیپت با کاربری پزشکی دقیقا مشابه با شکل­ دهی قایق­های بزرگ هفت متری است. به­ دلیل این مزایا، اقبال مهندسان و طراحان برای تولید قطعات پیچیده مانند مخازن سوخت و مجراهای مربوط به هواپیما روز به روز بیشتر شده است. همچنین توجه روزافزون به این فرآیند شکل­ دهی، نظر تامین­ کنندگان مواد اولیه را نیز جلب کرده که در توسعه هرچه بیشتر این صنعت نقش موثری دارند.

سادگی ظاهری فرآیند قالبگیری دورانی سبب شده که بعضی صرفا به آن نگاهی فنی داشته باشند و از جنبه­ های علمی­ تر آن غافل شوند. با این حال، ساخت قطعات پیچیده ­تر و با خواص بهتر و همچنین کوتاه ­تر کردن زمان چرخه­ ی تولید برای افزایش بهره ­وری نیازمند توجه ویژه و علمی ­تر به این صنعت است. در پشت ظاهر ساده­ ی مراحل فرآیند قالبگیری دورانی، برهم­ کنش­های پیچیده ی انتقال حرارت و توزیع مواد که در حین فرآیند درون قالب اتفاق می­افتد، پنهان شده است. تا همین اواخر، اطلاعات ما در مورد اتفاقات درون قالب بعد از ورود به کوره، ذوب شدن پودر و متعاقبا خنک شدنش به منظور تشکیل قطعه محدود می­شد. اما امروزه، اندازه­ گیری دمای درون قالب حین چرخه، اسکن پیوسته­ ی سطح قالب به منظور خواندن دما و حتی قرار دادن یک دوربین درون قالب به منظور رصد کردن تشکیل قطعه امکان پذیر شده است. قالبگیری دورانی از آن جهت که تمامی مراحل گرمادهی، شکل ­گیری و خنک­ کاری قطعه، درون قالب و بدون استفاده از فشار انجام می­شود­­، در میان روش­های شکل­ دهی پلاستیک­ها منحصربفرد است.

محصولات تولید شده با روش قالبگیری دورانی بازه­ ی گسترده ­ای دارند که می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کشاورزی (مخازن ذخیره­ سازی، مخازن سمپاش)
 • خودروسازی (پنل­های داخلی، مخازن سوخت، سامانه­ های ورودی هوا)
 • ساختمان­ سازی و راه­ سازی (مخازن آب، سپتیک تانک، موانع ترافیکی)
 • لوازم خانگی (قطعات جاروبرقی، میز و صندلی)
 • صنعتی (مخازن مواد شیمیایی، محفظه ­ها، قطعات کنترل آلودگی و خوردگی)
 • باغبانی (حفاظ و مخزن سوخت ماشین چمن­ زنی)
 • صنایع دریایی (سکوهای شناور، بویه­ ها، مخازن سوخت)

شروع این صنعت در ایران از  1353 بود. در سال 1371 اولین ماشین قالبگیری دورانی با سیستم حرارتی الکتریکی، توسط آقای مهندس محمدعلی گلستانی در ایران ساخته شد. دو سال بعد ایشان اولین ماشین قالبگیری دورانی با سوخت فسیلی را طراحی نمودندو به سبب بیش از 25 سال تلاش در راه توسعه این صنعت در ایران، از ایشان به عنوان پدر صنعت روتومولدینگ ایران یاد می شود.

سال 1377 اولین خط تولید این شرکت راه اندازی و در سال 1385 یک ماشین قالب گیری دورانی بسیار پیشرفته توسط مجتمع پلاستیک طبرستان وارد ایران و در سه سال بعد اولین ماشین قالبگیری چرخشی با سیستم کنترل اتوماتیک و کوره متحرک طراحی و به عنوان اولین اختراع در حوزه ساخت ماشین آلات قالبگیری دورانی در ایران ثبت گردید در سال 1389 نیز پلی اتیلن شبکه ای شده برای اولین بار در ایران در مجتمع پلاستیک طبرستان در خط تولید قرار گرفت و به عنوان نخستین اختراع در حوزه تولید محصولات قالبگیری دورانی در ایران ثبت شد.

در سال 1390 مدیران این مجموعه ، شرکت فراصنعت طبرستان را با هدف ساخت انواع ماشین آلات قالبگیری دورانی ، قالبها و کلیه لوازم جانبی این صنعت احداث نمودند.


مزایا

از مهمترین مزایای این صنعت در حوزه طراحی است. با یک طراحی مناسب می توان قطعه ای را که با استفاده از فرآیند های دیگر باید با تولید و مونتاژ چندین قطعه ساخته شود، به صورت یک تکه و با هزینه بسیار کمتر تولید نمود

محصولات تولید شده با استفاده از این فرآیند به صورت ذاتی دارای خواصی مانند همگن بودن ضخامت دیواره ها و استحکام زیادگوشه ها هستند. ضمناً، جهت افزایش استحکام می توان از شیارهایی در طراحی محصول استفاده نمود. یکی دیگر از محاسن مهم این صنعت امکان اضافه نمودن قطعاتی نظیر رزوه های فلزی، لوله ها و سازه ها و حتی قطعات پلاستیکی با رنگ متفاوت از محصول به قالب پیش از آغاز فرآیند تولید است. این قطعات در پایان فرآیند تولید اجزا اصلی و سازنده محصول را تشکیل خواهند داد


فرایند تولید

فرآیند قالبگیری دورانی یکی از فرآیندهای شکل دهی پلاستیک هاست که در دمای بالا ، فشار پایین و به صورت قالب باز جهت تولید قطعات توخالی، یکپارچه و بدون تنش های پسماند به کار می رود. در این فرایند با حداقل هزینه، اشکال بسیار پیچیده با کمترین میزان ضایعات تولید می شوند. قالب گیری چرخشی در فشار اتمسفر انجام می شود و به جای استفاده از ذوب کردن و تزریق مواد به داخل قالب، مواد در داخل قالب ذوب می شوند. در این فرآیند برای انتقال حرارت مناسب در قالب معمولاً از ماده قالب گیری شونده پودری استفاده می گردد.

عوامل تأثیر گذار در این فرآیند عبارت هستند از : دما، زمان قالب گیری، روش و سرعت سردکردن، سرعت چرخش قالب و نسبت سرعت محورهای چرخش.

 
                                          معرفی کتاب در حوزه صنعت روتوملدینگ
 
 
 

نام کتاب: قالب گیری دورانی پلاستیک ها
تالیف: برمک قنبرپور جویباری
بعد از کتاب «قالب گیری دورانی پلاستیک ها» که در زمستان 1390 منتشر شد و هدف آن ایجاد یک آشنایی کلی با مفاهیم اساسی این فرایند برای خوانندگان بود، اثری دیگر از دکتر برمک قنبرپور به چاپ رسید. این کتاب ارزشمند در بهار 1400 منتشر شد و می­تواند به عنوان یک کتاب مرجع برای تولید کنندگان و فعالان این صنعت در نظر گرفته شودقالب­گیری دورانی فرآیندی­ است که در دمای بالا، فشار پایین و به صورت قالب باز، با استفاده از حرارت و چرخش دو محوره جهت شکل­‌دهی قطعات پلاستیکی توخالی و یکپارچه به کار می‌­رود. قالب­‌های مورد استفاده در این فرآیند معمولا فلزی یا کامپوزیتی‌اند که از طریق جریان هوا یا اسپری آب یا ترکیبات این دو خنک می‌شوند. تولید قطعه بر اساس پوشش‌­دهی سطح داخلی یک قالب در حال چرخش با مواد به قرن­‌ها پیش باز می‌گردد؛ اما برای اولین بار در دهه ‌­ی 1940 میلادی از این فرآیند جهت تولید قطعات پلاستیکی استفاده شد. اولین پلیمری که در این صنعت به کار رفت پلاستیسول بود و محصولات ابتدایی هم شامل توپ‌های بازی و عروسک‌ها بودند.

 

جهت تهیه این کتاب با شماره های زیر تماس بگیرید

 

واحد ساری:   4-01144430113

واحد شیراز:   5-07137742424

واحد اصفهان:   03191013005

                 09906559869

واحد تهران:     09112279875

 

نام کتاب: قالب گیری دورانی پلاستیک ها
تالیف: برمک قنبر پور جویباری و علیرضا میر بلوک
رشد و توسعه سریع صنعت قالبگیری دورانی درایران طی سالهای اخیر،اهمیت توجه عمیق به مفاهیم آن را نزد پژوهشگران و صنعتگران دوچندان نموده است. بدیهی است هرگونه رشد علمی و فنی، موجب افزایش توان رقابت پذیری سازمانهای فعال دراین عرصه درمقیاس جهانی خواهد شد. از اینرو به انگیزه برداشتن گامی هرچند کوچک در مسیر توسعه اقتصادی کشور، کتاب « قالبگیری دورانی پلاستیکها » به عنوان نخستین کتاب فارسی دراین حوزه تالیف شده است. درگردآوری مطالب تلاش شده است تا علاوه بر توجه به مفاهیم علمی نوین و بهره گیری از معتبرترین منابع در دسترس، ارایه نکات کاربردی مورد نیاز صنعتگران نیز با تکیه بر دانش و مهارت مولفان، مدنظر قرار گیرد. مطالب ارایه شده براساس پنج عنصراساسی این فناوری یعنی مواد اولیه، طراحی محصول ،قالب ها، مبانی فرآیندی و ماشین آلات طبقه بندی شده اند.

جهت خرید کتاب لطفاً با دفتر تهران مجتمع پلاستیک طبرستان تماس حاصل فرمایید شماره های تماس : 2-26201751-021این فرآیند از چهار مرحله تشکیل شده است

پرکردن قالب(charging)

قالب که به شکل محصول نهایی طراحی شده است باز می شود و مقدار معینی از ماده پلیمری مورد نظر به صورت پودر یا مایع در نیمه پایینی قالب ریخته می شود

B

حرارت دهی(Heating)

پس از بسته شدن قالب ماشین شروع به کار می کند و قالب حول دو محور عمود برهم در داخل کوره می چرخد. انتقال حرارت در داخل کوره موجب می شود تا پودر به دمای ذوب رسیده، شروع به ذوب شدن کند و سطح داخلی قالب را به شکل یکنواختی پوشش دهد.

C

سرد کردن(Cooling)

قالب در حال چرخش وارد ایستگاه خنک کننده می شود. با سرد شدن قالب به وسیله جریان هوا یا پاشش آب، پلیمر درون آن نیز سرد می شود و قطعه نهایی شکل می گیرد

D

تخلیه محصول(Demolding)

ماشین از حرکت می ایستد و قطعه نهایی با باز کردن نیمه قالب از درون آن خارج می شود.

فرآیند قالب گیری دمشی


فرآیند قالبگیری سه فرآیند شکل­ دهی مهم ترموپلاستیک ­ها را در بر می­گیرد:
 قالبگیری دمشی اکستروژنی، قالبگیری دمشی کششی و قالبگیری دمشی تزریقی. قالبگیری دمشی تزریقی بین این سه روش بیشترین سهم را در تولید محصولات دارد و قالبگیری دمشی کششی و تزریقی در رده­ های بعدی قرار می­گیرند. صنعت قالبگیری دمشی با رشد سالانه­ای در حدود 5-3 درصد همراه است که پیش ­بینی می­شود این رشد ادامه­ دار باشد.

قالبگیری دمشی اکستروژنی بین فرآیندهای شکل ­دهی مختلف،  بیشترین مصرف­کننده ­ی پلی­ اتیلن با چگالی بالا (HDPE) است. رشد بازار قالبگیری دمشی برای HDPE نسبت به بازار بطری­ ها و سایر محصولات مشابه از سرعت بیشتری برخوردار است؛ به ­طوری که حدود 40 درصد HDPE تولیدی در قالبگیری دمشی مصرف می­شود.

قالبگیری دمشی فرآیند تولید قطعات توخالی از طریق دمش یک لوله­ ی مذاب ترموپلاستیک است که اصطلاحا به آن پاریسان گفته می شود. تولید بشکه های بسته بندی و محصولات با حجم بالا با روش قالبگیری دمشی اکستروژنی انجام پذیر است. فرایند تولید محصولات چند لایه امکان استفاده از مواد اولیه ی مختلف در لایه های متفاوت را برای تامین ویژگی خاصی از قطعه فراهم می آورد که این نوع از ماشین ها، ماشین های قالبگیری دمشی کو اکستروژن نامیده می شوند. ماشین های قالبگیری دمشی کو اکستروژن بر اساس تعداد لایه ها، دارای سیستم های اکسترودر مجزا هستند که تنوع را در محصولات ارائه شده به همراه خواهند داشت.

تمام روش های فرایندی قالبگیری دمشی اساسا مراحل مشابه ی دارند که در ادامه به اختصار مراحل فرایند قالبگیری دمشی اکستروژنی آمده است:

تولید مذاب مواد اولیه:
در این فرایند مواد اولیه ی پلاستیکی، به یک سیستم اکستروژن تغذیه شده و در اثر دما و تنش ایجاد شده در حین چرخش مارپیچ، مواد اولیه ذوب شده و نهایتا به ناحیه ی کلگی اکستروژن انتقال می یابد.

تشکیل پاریسان:
این مرحله از فرایند شامل تشکیل یک روده ی مواد مذاب گرم از مواد اولیه ذوب شده است که اصطلاحا به آن پاریسان گفته می شود. پاریسان از انتهای دای بر اثر نیروی گرانش به سمت پایین جریان می یابد تا جاییکه طول پاریسان مواد مذاب با طول قالب قطعه ی مورد نظر یکسان گردد.

دمش و قالبگیری:
پاریسان گرم در بین دو نیمه ی قالب قرار گرفته سپس دو نیمه ی قالب به هم اتصال یافته و با گیره ی نگهدارنده محکم می گردد، پین هوای طراحی شده در درون روده ی گرم اعمال شده تا پاریسان به سوی دیواره ی داخلی قالب دمیده شود و مذاب پلیمری شکل قالب را به خود بگیرد تا زمانیکه قطعه شروع به سرد شدن می کند. بعد از خنک کاری دو نیمه ی قالب از هم باز شده و قطعه ی قالبگیری شده از قالب جدا می گردد.

 

فرایند قالب گیری تزریقی


فرایند تزریق یکی از متداول ترین روش های شکل دهی در صنایع پلیمری در دما و فشار بالاست که در سیکل تولیدی کوتاه مدت، با خواص مکانیکی مناسب، هزینه و وزن کم، تولید می گردد. در فرایند تزریق پلاستیک ، ابتدا ماده ی پلاستیکی مورد نظر – که از خانواده ی ترمو پلاستیک ها هستند – تا دمای ذوب آن گرم می شود و سپس در حالت مذاب درون قالب تزریق می شود و عملیات خنک کاری و سخت شدن مذاب به ترتیب انجام می گردد تا قطعه ی نهایی حاصل شود.

سیکل فرایندی قالبگیری تزریقی شامل چهار مرحله است که به ترتیب در زیر آورده شده است :

1- بستن و نگهدارنده ی قالب

پیش از اینکه مواد اولیه ی مذاب به درون قالب تزریق شوند، دو بخش قالب باید به صورت کاملا محکم به وسیله ی واحد نگهدارنده بسته شوند. هر دو قسمت قالب به ماشین قالبگیری تزریقی اتصال دارند و تنها یک نیمه ی قالب به صورت متحرک طراحی شده است. واحد گیره ی هیدرولیکی به دو نیمه ی قالب فشار وارد کرده و نیروی لازم را برای حفظ دو نیمه ی بسته شده ی قالب در حین تزریق، اعمال می نماید.

2- تزریق

مواد اولیه پلیمری به همراه افزودنی های مورد نیاز- که اغلب به صورت گرانول هستند - به درون قیف تغذیه ی دستگاه تزریق منتقل می گردد و مواد اولیه از قیف دستگاه به سمت سیلندرهدایت شده و سپس به وسیله ی گرمای ایجاد شده توسط المنت های حرارتی در طول سیلندر و تنش های ایجاد شده با چرخش مارپیچ درون سیلندر که منجر به ایجاد اصطکاک با مواد اولیه می گردد، ذوب شده و با سرعت زیادی به درون قالب تزریق می گردد . با ایجاد فشار تزریق و فشار پشت تزریق برای نگه داشتن مذاب درون قالب، مذاب فرصت کافی را برای پرشدن کامل درون قالب خواهد داشت. زمان تزریق بسته به نوع مواد اولیه و جرم مواد مذاب متغیر بوده و به صورت تقریبی قابل محاسبه است

3- خنک کاری

مواد مذاب وقتی در تماس با سطح داخلی قالب قرار می گیرند حین عملیات خنک کاری، تبلور و سخت شدن، شکل قطعه ی مورد نظر را به خود خواهند گرفت. در حین این عملیات ممکن است مقداری جمع شدگی قطعه مشاهده گردد که البته به دلیل مکانیسم فرایند چنانچه بیان گردید، در حین تزریق مقدار اضافی ازمذاب به درون قالب جریان پیدا کرده که میزان جمع شدگی ظاهری قابل توجهی را درقطعه ایجاد نمی نماید.

4- خارج کردن قطعه

بعد از مرحله خنک کاری، قطعه ی تولید شده با سیستم پران ماشین تزریق که در پشت نیمه ی قالب تعبیه شده است، از قالب جدا میشود. در واقع بعد از باز شدن دو نیمه ی قالب قطعه ی شکل گرفته شده باید با اعمال نیرویی از قالب خارج شود . این نیرو به دلیل جمع شدگی قطعه و چسبندگی مذاب به سطح قالب در حین مرحله ی خنک کاری باید اعمال گردد.

 

برای مشاهده مقاله قالب گیری تزریقی کلیک نمایید

نمایندگان فروش

شرکت مجتمع پلاستیک طبرستان در راستای پاسخ گویی سریع و مطمئن به هموطنان عزیز، گسترده ترین شبکه فروش و خدمات پس از فروش را از طریق بیش از 200 نمایندگی مجاز فروش در سراسر نقاط کشور فراهم نموده است.

جهت مشاهده نمایندگیهای موجود در هر استان بر روی استان مورد نظر در نقشه زیر کلیک نمائید

نمایندگان این شرکت از شریف ترین افراد انتخاب گردیده، جهت سهولت در دسترسی و شناسایی به صورت متحدالشکل با تابلوی شرکت مشخص شده اند. به همین دلیل مشتریان نیازی به خرید مستقیم محصولات از کارخانه ندارند. کلیه نمایندگان مجاز فروش به همراه محصول یک برگ گارانتی و دستورالعمل نحوه صحیح استفاده از محصول را تحویل مشتریان عزیز داده، نصب اتصالات و شناور و در صورت نیاز حمل محصولات و تحویل در محل مشتری انجام می گیرد. برای اطمینان از عملکرد شبکه فروش به صورت دوره ای از محل نمایندگی ها بازدید به عمل می آید تا از اثربخشی فرایند ارایه محصولات و خدمات به مشتریان اطمینان حاصل شود. خانواده بزرگ مجتمع پلاستیک طبرستان متشکل از نمایندگان فروش، کارکنان و مدیران شرکت برای افزایش رضایت مندی مشتریان تلاش می نماید. هر ساله نمایندگان این شرکت در محل کارخانه جهت حضور در گردهمایی سالانه نمایندگان فروش جمع شده، ضمن بازدید از محصولات جدید گزارشی از افتخارات، اختراعات و یافته های جدید در صنعت روتومولدینگ ارایه می گردد.

شرکت مجتمع پلاستیک طبرستان با افتخار به نمایندگان صادق و شریف خود اصول اخلاقی بازار را به صورت زیر رعایت می نماید :
ارایه محصولات درجه یک پرهیز از تخریب رقبا
پیشتاز بودن در نوآوری و پرهیز از دنباله روی
صداقت در گفتار
پاسخ گویی به شکایات و تعهد به مسوولیت های اجتماعی
وفاداری به نمایندگان

درخواست نمایندگی

1- شرایط عمومی :

 • نماینده میبایست از انبار و امکانات مناسب برای نگهداری مخازن برخوردار باشد
 • نماینده میبایست امور مربوط به خدمات نصب، خدمات پس از فروش و انجام تعمیرات مخازن در حد ضرورت آگاه باشد
 • نماینده موظف به فروش مخازن براساس لیست قیمت مصوب کارخانه می باشد
 • نماینده موظف به فروش تنها برند پلاستیک طبرستان در حوزه مخازن پلی اتیلن و در مناطق مشخص شده توسط کارشناسان شرکت می باشد

2- میزان تخفیف نماینده

 • میزان تخفیف نماینده و پاداش سالیانه نماینده مشخص می باشد که پس از درخواست نمایندگی و تأیید مدارک به اطلاع خواهد رسید

3- مزایای دریافت نمایندگی فروش:

 • امکان خرید مخازن به طور مستقیم
 • مشاوره در خصوص راهکارهای فروش بیشتر و حمایت کامل از نماینده در جهت افزایش فروش
 • ارجاع مشتریان محلی در حوزه فروش نماینده
 • ارسال اقلام تبلیغاتی ویژه نمایندگان ( کاتالوگ و کارت ویزیت به نام نماینده فروش) و همچنین تبلیغات ویژه مشتریان نماینده
 • نصب تابلوی نمایندگی
 • پرداخت هزینه حمل ارسال بار توسط شرکت
 • همکاری جهت برگزاری و شرکت در نمایشگاه ها، همایش های ویژه و یا پروژه های تحقیقاتی و معرفی نمایندگی
 • ثبت اطلاعات نماینده فروش در وب سایت شرکت
ثبت درخواست نمایندگی

اخبار

ارتباط با ما

واحد ساری و دفتر مرکزی

مازندران - ساری - جاده فرح آباد- کیلومتر 4 جاده بابلسر – شهرک صنعتی شماره یک ساری

واحد اداری

تلفن : 4-01144430113

فکس : 01133681334

صندوق پستی : 48175547

 

واحد فروش و ارتباط با مشتری

تلفن: 2- 01133681211

فکس: 01133681307

پیگیری شکایت: خانم شکری 09119697387

کارشناس فروش : آقای سعید یحیایی 09113975439

 

واحد شیراز

 • فارس- شیراز - کمربندی پل فسا – شهرک صنعتی بزرگ شیراز – خیابان ابتکار جنوبی
 •  
 • واحد اداری
 • تلفن : 5- 07137742424
 • فکس : 07137742857
 • صندوق پستی : 715557117
 •  
 • واحد فروش و ارتباط با مشتری
 • تلفن : 6- 07137742855
 • فکس : 07137742857
 • پیگیری شکایت:  خانم انصاری 09372777464
 • کارشناس فروش : آقای امیرحسین کواری 

واحد اصفهان

اصفهان - شهرک صنعتی بزرگ اصفهان - فاز دوم - تلاشگران 40

کد پستی : 8331135150

واحد فروش

تلفن : 03191013005

پیگیری شکایت: خانم داودی 09021671625

کارشناس فروش: آقای یونس عارف زاده 09113975438

 

 

دفتر تهران

تهران - زعفرانیه، خیابان پسیان، خیابان ماکویی پور، کوچه تیموریان، پلاک ٢٥ طبقه اول واحد ۲

واحد اداری

تلفکس : 2- 02126201751

صندوق پستی : 1986776716

کارشناس فروش: آقای آرین آل محمد 09112279875

ارتباط با ما
متن بالا را در زیر باکس وارد کنید