دسترسی سریع

مهاجرانی که زمین گیر شدند

21 فروردین 1400

کمپین ایران سیراب توسط مجتمع پلاستیک طبرستان راه اندازی شده است و در حوزه کمک رسانی به مناطق محروم، حیات وحش و ... فعالیت میکند.

قوی سفید ساکت
نام یکی از گونه هایی است که در بابلسر و بهنمیر به دردسر افتاد. قو پرنده‌ای از خانواده اردکیان است و جثه بزرگتری نسبت به دیگر اعضای این خانواده‌ دارد. این پرنده از بزرگ ‌ترین و زیباترین پرندگان آبزی جهان به شمار می رود. با اینکه یک نژاد از قو دارای پرهای کامل سیاه‌ است و یک نژاد دیگر دارای پرهای سیاه بر گردن، در باور همگانی این پرنده بیشتر با رنگ سفید پرهایش به یاد آورده می‌شود.
قوها بیشتر در مناطق نیمکره شمالی یافت می‌شوند. در قاره استرالیا و آمریکای جنوبی نیز دو گونه از این پرنده زندگی می‌کند. آن‌ها در مناطق آبگیری و مرداب ‌گونه زندگی و تخم ‌گذاری می‌کنند و با آمدن و رفتن فصل‌ها به مناطق دیگر مهاجرت می‌کنند. ایران از جمله مناطقی است که قوهای مهاجر زمستان‌ها را در آن می‌گذرانند و سه گونه قو به مناطق شمالی ایران و دیگر مناطق خاورمیانه مهاجرت می‌کنند. قوی گنگ یا ساکت، یکی از انواع قوها است که به دلیل کم صدا بودن نسبت به دیگر گونه ها اینچنین نامگذاری شده. این حیوان تمام سفید بر روی باتلاق ها، کنار رودخانه ها و کانال ها، سواحل دریاچه و یا سواحل پناه دار دریا آشیانه میسازد و در فصل مناسب مهاجرت میکند. گونه دیگر قوی فریادکش است که اندازه اش 150 سانتی متر است و نوکی زرد و مشکی دارد.

مهاجرانی که زمین گیر شدند
قوها به علت ورود به آبگیرها برای تغذیه و پرواز کردن در ارتفاع پایین به راحتی و بی رحمانه شکار می شوند. چند تیری که با بدن این قوها اصابت کرد مانع مهاجرت آنها شد. این دو قوی زیبا هم اکنون باید صبر کنند تا دوباره فصل مهاجرت آنها فرا برسد تا بتوانند به شرایط مناسب تری بروند. این حیوانات وابسته به آب هستند و نیاز به شنا کردن دارند. در طول این مدتی که زمین گیر شده اند نیاز به مراقبت و شنا دارند تا سلامتی خودشان را بدست بیاورند. تیم امداد و نجات حیات وحش در بابلسر و بهنمیر به این قوهای زیبا سرپناه دادند و در حال تیمارشان هستند.

کمپین ایران سیراب
شرکت مجتمع پلاستیک طبرستان به عنوان بزرگترین تولیدکننده مخازن پلی اتیلن در ایران، کمپینی را با هدف ایجاد دسترسی آسان به آب راه اندازی کرده است. تاکنون چندین کمک رسانی و اهدای مخزن انجام شده است. اینبار کمپین ایران سیراب با همکاری تیم امداد و نجات حیات وحش به کمک قوهای مهاجر رفت. از آنجایی که این قو ها برای زندگی نیاز به آب و شنا کردن دارند، تعداد 2 عدد استخر پلی اتیلن برای کمک به قوی گنگ و فریادکش اهدا شد. این حیوانات هم اکنون در جایی امن توسط تیم امداد و نجات بابلسر و بهنمیر در حال تیمار هستند تا زمان مهاجرتشان برسد. امیدواریم از طریق این کمپین بتوانیم قدمی مثبت در جهت سیراب کردن ایران برداریم.

 

اشتراک گذاری