دسترسی سریع

همایش «چشم انداز اقتصاد صنایع پلاستیک در ایران » 1400 برگزار می شود

8 اردیبهشت 1400

دبیر دومین همایش ملی چشم‌انداز اقتصاد پلاستیک با اشاره به تولید سالانه 5 میلیون تن پلیمر و صنایع پلاستیک در کشور گفت: از محل صادرات این محصولات، سالانه 1.5 میلیارد درآمد ارزی برای کشور ایجاد می‌شود.

دبیر دومین همایش ملی چشم‌انداز اقتصاد پلاستیک با اشاره به تولید سالانه 5 میلیون تن پلیمر و صنایع پلاستیک در کشور گفت: از محل صادرات این محصولات، سالانه 1.5 میلیارد درآمد ارزی برای کشور ایجاد می‌شود.
به گزارش خبرنگار رزنامه ثروت، برمک قنبرپور در نشست خبری که دیروز به صورت مجازی برگزار شد، گفت: با توجه به اتفاقاتی سال‌های اخیر، اهمیت توجه به دانش اقتصاد برای گروه‌های اجتماعی و نقش‌آفرینان پررنگ‌تر شده و امروز برای همه روشن شده که مهمترین ابزار برای مسیر توسعه و رشد، استفاده دقیق و موثر از علم اقتصاد است.
وی صنایع پلیمر ایران را بزرگ‌ترین مزیت رقابتی کشور دانست و گفت: هر چقدر که از خام‌فروشی فاصله بگیریم و بتوانیم محصولاتی را با ارزش بیشتر در داخل به کار بگیریم، با بالا رفتن تولید ناخالص ملی می‌توانیم به رشد و توسعه و پیشرفت کشور کمک کنیم.

فعالیت صنایع پلیمر با یک چهارم ظرفیت
قنبرپور صنایع پلاستیک ایران را یکی از اشتغال‌زاترین صنایع با بکارگری 750 هزار نیروی انسانی برشمرد و تاکید کرد: با نگاهی به پروانه‌های تاسیس و بهره‌برداری وزارت صنعت می‌توان دریافت که ظرفیت تولید پلیمر ایران بیش از 20 میلیون تن است، در حالی که تولید این محصول در کشور سالانه 5 میلیون تن برآورد می‌شود.
دبیر دومین همایش ملی چشم انداز اقتصاد صنایع پلاستیک میزان ارز آوری این صنعت اضمحلال رات را یک و نیم میلیارد دلار عنوان کرد و گفت اکنون ۲۵ درصد از ظرفیت صنایع پلیمر و پلاستیک کشور فعال است و با از بین رفتن موانع و کمرنگ شدن مشکلات ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها را می‌توان فعال کرد و اعتقاد داریم که حداقل با بهبود قوانن، مقررات، بکارگیر مشوق‌ها و از بین رفتن موانع به راحتی می‌توانیم به ظرفیت تولید بیش از سه برابر عدد امروز برسیم. وی با بیان اینکه درآمد صادراتی 1.5 میلیارد دلاری برای این صنعت با توجه به زیرساخت‌ها و فرصت‌ها، مطلوب نیست، افزورد: با رفع موانع می‌توان در کوتاه مدت تولید را 3 برابر کرد و درآمد را تا 4.5 میلیارد دلار در سال افزایش داد. این مقام مسئول بهسازی منابع انسانی بنگاه‌ها، افزایش و بهبود دانش، مهارت، انگیزه و شایستگی مناع انسانی و بالابردن توان رقابت‌پذیری بنگاه‌ها را از جمله مسائل حائز اهمیت برشمرد و افزود: به همی دلیل این همایش در حوزه اقتصاد برگزار می‌شود، چرا که معتقدیم در حوزه ادراکی مهمترین مبحثی که در حوزه مدیریت بنگاه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، بحث اقتصاد هست. قنبرپور، یکی از مهمترین موانعی که در برابر رشد اقتصادی کشور موجود دارد را بحث عدم شفافیت در حوزه داده ها دانست و گفت: با این حال ارزیابی که از شهرک های صنعتی، تعتداد صنایع و نگاه به پروانه های صادر شده بر مبنای کارشناسی ها و موانع بی شماری بعد از تحریم و بسیاری از شرکت ها با ظرفیت های کمتر کار میکنند و حتی تعطیل شده اند. وی تاکید کرد: در گام اول با از بین رفتن موانع جزئی و برقراری ارتباط موثر با جهان میتوانیم این ظرفیت را افزایش دهیم. در ادامه امیررضا میربلوک، مشاور و عضو کمیته علمی و اجرایی این همایش گفت: چه در ایران که منشا نفتی دارد، چه در کشورهای ترکیه، ژاپن و آلمان که منشا نفتی ندارند، صنایع پلاستیک جزو صنایع اشتغتا زا و ثروت آفرین است. وی با بیان اینکه صنایع پلاستیک برای کشور ما ادامه زنجیره خام فروشی و صنعتی ارزشمند محسوب میشود، گفت: این صنعت برای کشوری مثل ترکیه و آلمان سرفصل جدیدی محسوب میشود و این کشورها به صنایع پلاستیک، به عنوان یک صنعت عدالت محور و اقتصادی نگاه میکنند. همچنین فرزانه علیرضایی، دبیر کل انجمن ملی و دبیر اجرایی دومین همایش ملی چشم انداز اقتصاد صنایع پلاستیک تاریخ برگزاری این همایش را در روزهای 27 و 28 اردیبهشت عنوان کرد و گفت: این همایش در 7 محور به صورت آنلاین برگزار میشود. به گفته علیرضایی، این 7 محور شامل پیش بینی شاخص های کلان اقتصاد در سال 1400، شناسایی فرصت های سرمایه گذاری پیش رو در صنایع پلاستیک از طریق تحلیل زنجیره ارزش، نقش تجارت منطقا ای، جهت گیری های تجاری و نقش رقبا در توسعه صادرات صنایع تکمیلی، بررسی تاثیر سیاست های اقتصادی کشور بر رونق صنایع تکمیلی پتروشیمی، تحلیل نحوه اثر گذاری تنظیم گری بی طرفانه در ایجاد تحولات اقتصادی و ارائه نحوه بهره مندی از روش های مختلف تامین مالی، مزایا و محدودیت ها در سال 1400 است.

اشتراک گذاری