امروزه مخازن پلی اتیلن نقش بسیار مهمی را در زندگی ساکنین شهرها و روستاها ایفا می‌کنند. افراد به دلایل مختلفی چون عدم دسترسی به آب لوله‌کشی، فشار آب پایین، قطعی‌های مکرر آب و  غیره اقدام به خریداری، نصب و استفاده از مخزن آب می‌کنند. در چنین شرایطی که لزوم استفاده از مخزن آب در شهرها و روستاها به خوبی درک شده است، این سوال برای افراد مطرح می‌شود که چگونه مخزن آب تهیه کنیم؟ افراد علاقه دارند که بهترین انتخاب را در جهت رفع نیاز خود انجام دهند و مخزنی تهیه کنند که  علاوه بر پاسخگویی به نیاز آن ‌ها، کیفیت، طول عمر و دوام بالایی داشته باشد. در همین راستا در این مقاله قصد داریم تا چگونگی تهیه مخزن آب را به طور کامل برای تشریح کنیم.

 

فهرست محتوا:

مراحل اولیه

محل نصب مخزن

میزان ظرفیت مورد نیاز

بودجه در دسترس

خرید مخزن آب باکیفیت

نوع مخزن

تولیدکننده مخزن

جمع‌بندی

مجتمع پلاستیک طبرستان، بزرگ‌ترین تولیدکننده مخازن پلی اتیلن در خاورمیانه

مراحل اولیه

به طور کلی خرید و تهیه مخزن آب را باید با مطالعه و تحقیق فراوانی انجام داد. در ابتدای این مسیر، باید به خوبی نیاز موجود را شناخت و پس از آن در میان تولیدکنندگان مختلف مخزن، به دنبال مخزنی باکیفیت گشت. در مراحل اولیه، فرد باید از محل نصب، میزان ظرفیت موردنیاز، بودجه در دسترس و دیگر موارد مطلع شود. برای اطلاعات بیشتر می توان بهترین برند مخزن آب پلی اتیلن کدام است؟ را نیز مطالعه کنید. در ادامه نکاتی که در بخش اول باید به آن توجه شود را بررسی خواهیم کرد:

محل نصب مخزن

قبل از هر اقدامی باید از محل نصب مخزن مطلع شد. چرا که محل  نصب می‌تواند نوع مخزنی مانند مخزن زیرپله که مورد استفاده قرار می‌گیرد را نیز دستخوش تغییر کند. ارتفاع سقف، مساحت موجود و تابش و یا عدم تابش نور مستقیم خورشید از جمله مواردی هستند که باید در این بخش بررسی شوند. به طور کلی مخزن آب را در نقاط مختلفی چون پشت‌ بام، داخل واحد، پارکینگ و طبقات منفی نصب می‌کنند.

نصب مخزن در هر یک از این فضاها نکات مربوط به خود را دارد. برای مثال در صورت نصب مخزن بر روی پشت ‌بام باید از مخازن سه‌لایه و چهارلایه استفاده کرد تا از جلبک‌ بستن مخزن جلوگیری شود. همچنین در صورت نصب مخزن در پارکینگ و طبقات منفی باید توجه کرد که در‌صورت وجود مشکلاتی چون ارتفاع کوتاه سقف، نمی‌توان از مخازن عمودی با ارتفاع بلند استفاده کرد. در این حالت یا باید از مخازن عمودی با ظرفیت کمتر و یا از انواع دیگر مخازن (مانند افقی) استفاده کرد. 

چگونه مخزن آب تهیه کنیم

میزان ظرفیت مورد نیاز

یکی از موارد دشوار برای افراد، تشخیص میزان ظرفیت مورد نیاز است. در بخش ساختمانی و واحدهای مسکونی، مطابق با قانون ملی ساختمان ایران، امکان تخمین میزان ظرفیت مورد نیاز وجود دارد. طبق این قانون، تمامی واحد‌های مسکونی بیش از 4 طبقه یا بیش از 10 واحد آپارتمانی باید منبع آبی با گنجایش حداقل 12 ساعت مصرف، بر اساس 150 لیتر برای هر فرد در شبانه‌روز تعبیه شود. اما در شرایطی که از مخزن آب برای کشاورزی و آبیاری باغات و مزارع استفاده می‌شود، همه چیز به تجربه فرد و نظر کارشناسان بستگی دارد.

بودجه در دسترس

در شرایط کنونی، قیمت مخزن آب، یکی از مهم ‌ترین موارد مربوط به خرید و تهیه مخزن آب است. به طور کلی، در میان مخازن مختلفی چون پلی‌ اتیلن، گالوانیزه، بتنی و ... مخازن پلی اتیلن از قیمت ارزان ‌تری برخوردار هستند. این مخازن در کنار قیمت، مزایای متعدد دیگری را نسبت به انواع دیگر مخازن دارند.

نکته: در رابطه با قیمت مخازن پلی اتیلن باید به این نکته اشاره کرد که گاهاً مشاهده می‌ شود برخی از افراد سودجو،  مخازن پلی اتیلن تولید شده از مواد بازیافتی که کیفیت و قیمت به‌ مراتب پایین‌تری نسبت به مخازن نو دارند را تحت عنوان مخازن دست اول و نو معرفی می‌کنند و مشتریان به گمان قیمت بسیار مناسب این مخازن، آن‌ها را خریداری و استفاده دارد. استفاده از این مخازن، می‌تواند تأثیرات منفی و مشکلات بزرگی را برای مصرف کنندگان ایجاد کند. در نتیجه به هیچ‌عنوان نباید از تولیدکنندگان غیرمعتبر مخزن پلی اتیلن خرید کرد.

خرید مخزن آب باکیفیت

در بخش دوم و پس از تخمین ظرفیت مورد نیاز و بررسی فضای موجود برای نصب مخزن، نوبت به انتخاب نوع مخزن و تولیدکننده آن است. به طور کلی انواع مختلفی از مخازن توسط تولیدکنندگان متعددی به تولید می‌رسند. اما تشخیص کیفیت و دوام مخازن کار آسانی نیست و نیاز به تخصص بالایی دارد. در ادامه و در راستای تشریح چگونگی تولید مخزن آب مناسب، به بررسی انواع مخازن  مثل مخزن عمودی طبرستان و تولیدکنندگان آن خواهیم پرداخت.

چگونه مخزن آب باکیفیت تهیه کنیم

نوع مخزن

همانطور که گفته شد مخازن پلی اتیلن انواع مختلفی چون عمودی، بیضی، افقی، قیفی و ... دارند که افراد متناسب با نیاز و سلیقه خود می‌توانند هر یک از آن‌ها را خریداری و نصب کرد. اما باید همواره به این نکته توجه کرد که علت تفاوت طراحی مخازن، تفاوت در فضای موجود در اختیار افراد برای نصب مخزن است. به طور کلی مخازن پلی اتیلن انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 • عمودی
 • افقی
 • مکعبی
 • آسانرو
 • زیرپله
 • بیضی
 • نیسانی
 • انبساط
 • قیفی
 • سمپاش
 • IBC
 • کلرزنی

تولید کننده مخزن

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در تهیه مخزن آب پلی اتیلن باید به آن توجه کرد، تولیدکننده مخزن آب است. تولیدکنندگان بسیاری وجود دارند که اقدام به تولید و عرضه مخازن پلی اتیلن می‌کنند، اما نمی‌توان گفت که تمامی این تولیدکنندگان مخزنی با کیفیت را به دست مشتریان می‌رسانند. به طور کلی تولیدکنندگان معتبر و با سابقه، بهترین گزینه برای مراجعه جهت خرید مخزن پلی اتیلن هستند. این تولیدکنندگان سالیان سال است که اقدام به تولید مخازن پلی اتیلن نموده و همواره با یکدیگر بر سر به دست آوردن سهم بیشتری از بازار در رقابت هستند. تهیه مخزن از تولیدکنندگان معتبر و نمایندگی‌های آن‌ها خیال افراد را از بابت کیفیت مخزن مطمئن می‌سازد.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا در رابطه با چگونگی تهیه مخزن آب، اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همانطور که اشاره شد، برای تهیه مخزن آب، باید به برخی از نکات به صورت ویژه توجه کرد. در بخش اول این نکات مواردی چون محل نصب مخزن، میزان ظرفیت مورد نیاز، بودجه در دسترس و در بخش دوم به نوع مخزن و تولیدکننده مخزن توجه کردیم.

مجتمع پلاستیک طبرستان تولید کننده مخزن آب

مجتمع پلاستیک طبرستان، بزرگ‌ترین تولیدکننده مخازن پلی اتیلن در خاورمیانه

از میان تمامی تولیدکنندگان مخازن پلی اتیلن در خاورمیانه، مجتمع پلاستیک طبرستان را می‌توان بزرگ‌ترین تولیدکننده این نوع از مخازن دانست. این مجتمع با بیش از 210 نمایندگی در سراسر ایران و تولید انواع مختلف مخازن پلی اتیلن، توانسته است سهم قابل‌توجهی از این بازار را در اختیار بگیرد. مشتریان و مخاطبان محترم برای خرید مخزن پلی اتیلن، می‌توانند به نمایندگی‌های معتبر این مجتمع در شهر خود مراجعه کرد.