مخازن آب پلی اتیلن بر اساس تعداد لایه‌های استفاده شده در قسمت بدنه، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. مخازن تک‌لایه، مخازن سه‌لایه و مخازن چهارلایه انواع متفاوت مخازن پلی اتیلن هستند که بسته به شرایط، موقعیت و کاربردی که هرکدام از آن‌ها دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مخازن آب پلی اتیلن بر اساس تعداد لایه‌های استفاده شده در قسمت بدنه، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. مخازن تک‌لایه، مخازن سه‌لایه و مخازن چهارلایه انواع متفاوت مخازن پلی اتیلن هستند که بسته به شرایط، موقعیت و کاربردی که هرکدام از آن‌ها دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به تنوع مخازن پلی اتیلنی، افراد زیادی به دنبال کسب اطلاعات دربارۀ مخازن، کاربردها، مزایا، معایب و تفاوت‌های آن‌ها هستند. یکی از متداول‌ترین سوالاتی که در رابطه با مخازن مطرح می‌شود، تفاوت انواع مخازن با یکدیگر است. در این مقاله قصد داریم، تفاوت‌های موجود میان دو نوع از مخازن پلی اتیلن، یعنی مخزن آب تک‌لایه و سه‌لایه را شرح دهیم.

تفاوت مخزن سه لایه با تک لایه

تفاوت‌ مخزن آب تک لایه و سه لایه

مخازن پلی اتیلن همانطور که از اسم آن‌‌ها پیدا است، از ماده پلی اتیلن که نوعی پلیمر است تولید می‌شوند. تانکر آب در برخی موارد مانند طرح، رنگ، ابعاد و حجم، کاربرد و تعداد لایه با یکدیگر متفاوت هستند. تفاوت‌های مخزن تک لایه و سه لایه عبارت‌اند از:

·      تعداد لایه

 اصلی‌ترین تفاوت مخزن آب تک لایه و سه لایه در وجود لایه‌ای مشکی‌رنگ است. مخزن سه‌لایه دارای یک لایه به رنگ مشکی بوده که این لایه، وظیفه جلوگیری از ورود نور به مخزن را دارد. برخلاف مخزن سه‌لایه، مخزن آب تک‌لایه این ویژگی را ندارد. جلوگیری از ورود نور، ویژگی پراهمیتی به شمار می‌رود. چراکه نور، اصلی‌ترین عامل جلبک بستن مخازن است. جهت خرید مخزن بیضی از مخازن یک تکه و مقاوم با طول عمر بالا با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

·      محتویات درون مخزن

 باتوجه به ویژگی‌ها و تعداد لایه‌های مخازن آب پلی اتیلن، کاربرد مخازن پلی اتیلن نیز متفاوت است. برای مثال مخرنی مناسب نگهداری آب شرب است که به هیچ‌وجه جلبک نبندد و از تغییر رنگ و طعم آب جلوگیری کند. در این بخش، فرق مخزن تک لایه و سه لایه در این مورد است که مخزن آب سه لایه‌ی ضد جلبک، مخزن سه‌لایه، مخزن مناسب‌تری برای نگهداری آب شرب در محیط پرنور است. برای انتقال انواع سیالات می‌توانید از مخزن IBC استفاده نمائید.

 

 

مخازن پلی اتیلن بر اساس تعداد لایۀ تشکیل‌دهنده بدنه، انواع مختلفی دارند. مخازن تک‌لایه، سه‌لایه و چهارلایه نمونه‌ای از این مخازن بوده که کاربرد گسترده‌ای دارند. باتوجه به این شرایط، بسیاری از افراد به دنبال کسب اطلاعاتی درجهت فهم تفاوت و فرق مخزن تک لایه و سه لایه هستند. تفاوت مخزن آب تک لایه و سه لایه، در برخی موارد قابلیت بررسی دارند که این موارد عبارت‌اند از:

  • تعداد لایه؛
  • محتویات مخزن؛
  • قیمت؛
  • محل استفاده.

 

·      قیمت

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که وجه‌ تمایز مخزن آب سه‌لایه و تک‌لایه به حساب می‌آید، قیمت مخزن است. درصورتی که یک مخزن تک‌لایه و یک مخزن سه‌لایه با ابعاد و حجم‌های یکسان را بایکدیگر مقایسه کنیم، متوجه قیمت بالاتر مخزن سه‌لایه می‌شویم.

·      محل استفاده

محل نصب و استفاده از مخازن پلی اتیلن، باتوجه به محتویات درون مخزن متفاوت است. برای مثال همانطور که پیش‌تر ذکر کردیم، برای نگهداری آب در محیطی که دربرابر تابش مستقیم نور آفتاب قرار دارد، باید از مخزنی استفاده نمود که ضد اشعۀ UV باشد و از ورود نور به درون مخزن جلوگیری کند.

آیا ضخامت مخزن آب سه لایه با تک لایه فرق می‌کند؟

برخلاف باور غلطی که در این‌رابطه شکل گرفته است؛ باید ذکر کنیم که هیچ تفاوتی میان مخزن سه لایه و تک لایه از نظر ضخامت وجود ندارد و از این منظر تمامی مخازن پلی‌ اتیلن، مشابه یکدیگر هستند.

آیا مخزن آب سه‌لایه از مخزن تک‌لایه بهتر است؟

برای پاسخ به این سوال نیز باید این نکته را ذکر کنیم که تمامی مخازن پلی اتیلن اعم از تک‌لایه، سه‌لایه و چهارلایه، ویژگی‌های مخصوص خود را دارا هستند و هرکدام از آن‌ها برای کاربری خاصی تولید می‌شوند. مصرف‌کنندگان محترم برای تهیه مخزنی متناسب با نیاز خود بهتر است در این زمینه با افراد متخصص و باتجربه مشورت کنند. اگر میخواهید درباره مخازن پلی اتیلن بیشتر بدانید مطلب مزایا و معایب مخزن آب پلی اتیلن چیست؟ را مطالعه کنید.

تمامی مخازن پلی‌اتیلنی که به روش قالبگیری دورانی تولید می‌شوند را می‌توان به صورت بی‌رنگ (تک‌لایه)، دولایه، سه‌لایه و چهارلایۀ فوم‌دار تولید کرد. با توجه به شرایط محل نگهداری و آب و هوای محل نصب مخزن، باید نوع به خصوصی از مخزن تهیه و استفاده شود.

چنانچه قصد دارید از این مخازن جهت نگهداری آب آشامیدنی استفاده کنید، جهت جلوگیری از رشد جلبک لطفاً به موارد زیر توجه فرمایید:

  • مخازن تک‌لایه جهت ذخیرۀ آب در فضای سرپوشیده مناسب هستند.
  • مخازن دولایه جهت ذخیرۀ آب در فضای باز مناطق معتدل و سردسیر مناسب هستند.
  • مخازن سه لایه و چهار لایۀ فوم‌دار جهت ذخیرۀ آب در فضای باز در مناطق معتدل، گرم‌سیر و سردسیر مناسب هستند.

مخزن سه لایه ضد جلبک

نتیجه گیری

همانطور که گفته‌شد؛ تفاوت مخزن آب تک لایه و سه لایه، در وجود یک لایۀ مشکی‌رنگ است. این لایه وظیفه دارد که از ورود نور به درون مخزن جلوگیری کند. مخازن سه‌لایه از این ویژگی برخوردارند ولی مخازن تک‌لایه این قابلیت را ندارند. درنتیجه در نکاتی مانند محل مناسب استفاده، مایعی که قصد نگهداری آن را دارید و همچنین قیمت این دو مخزن، برخی تفاوت‌ها نمایان می‌شوند.

مجتمع پلاستیک طبرستان، تولیدکننده برتر مخازن پلی اتیلن

مجتمع پلاستیک طبرستان به عنوان بزرگ‌ترین و برترین تولیدکنندۀ مخزن پلی اتیلن در ایران و خاورمیانه، دارای 210 نمایندگی در سطح کشور است. این مجتمع با تولید انواع مختلف مخازن پلی اتیلن اعم از تک‌لایه، سه‌لایه و چهار لایه، در مدل‌ها و حجم‌های مختلف با بالاترین کیفیت، توانسته است سهم قابل توجهی از بازار مخازن پلی اتیلن را در دست بگیرد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی محصولات و قیمت به عنوان مثال قیمت مخزن مکعبی به صفحه جزئیات مخزن مکعبی مراجعه کنید.