امروزه استفاده از مخزن آب، گسترش گسترده‌ای داشته است. با توجه به نیاز جامعه برای نگه‌داری، ذخیره‌سازی و حمل‌ونقل آب، افراد بسیاری اقدام به خرید مخزن آب می‌نمایند.

جامع‌ترین راهنمای خرید مخزن آب

امروزه استفاده از مخزن آب، گسترش گسترده‌ای داشته است. با توجه به نیاز جامعه برای نگه‌داری، ذخیره‌سازی و حمل‌ونقل آب، افراد بسیاری اقدام به خرید مخزن آب می‌نمایند. اما افرادی که اقدام به خرید مخازن می‌نمایند، اطلاعات کافی در این زمینه را ندارند. درنتیجه گاهاً پیش می‌آید که مخزنی را خریداری کنند که نیاز آن‌ها را پاسخگو نیست. ما در این مقاله قصد داریم تا با بیان راهنمای خرید مخزن آب شما را متوجه نکاتی کنیم که باید در زمان خرید تانکر آب پلاستیکی به آن توجه کنید.

برای خرید مخزن آب باید به چه مواردی توجه نمود؟

به طورکلی قبل از خرید مخازن و هنگام خرید آن‌ها باید به معیارهای متعددی توجه نمود تا بتوان مخزنی را تهیه کرد که پاسخگوی تمام نیاز‌های شما باشد. به طور کلی این معیار‌ها عبارت‌اند از: جنس مخزن، مدل، ظرفیت، رنگ، ضخامت، جنس مواد اولیه به کار رفته در تولید مخزن، ضدجلبک‌بودن، محل نصب، نحوه ارسال، دارابودن پروانه بهداشت و استاندارد.

 • جنس مخزن

مخازن انواع مختلفی دارند که از میان تمامی آن‌ها، مخازن پلی اتیلن به دلیل مزایای منحصربه‌فرد و ویژگی‌های مثبتی که دارا هستند، توانسته‌اند جای دیگر انواع مخازن را بگیرند و به‌تنهایی به عنوان پرکاربردترین نوع مخزن به شمار روند. افراد با توجه به محلی که قصد نصب مخزن را دارند، می‌بایست از نوع مخزن هم مطلع باشند.

 • مدل مخزن

مخازن پلی‌اتیلن، انواع و مدل‌های مختلفی دارند که هرکدام از آن‌ها برای رفع یک نوع از نیازها طراحی شده است. از انواع مخازن پلی‌اتیلن، می‌توان به مخازن عمودی، افقی، قیفی، بیضی، مکعبی، نیسانی، زیرپله، سپتیک، سمپاش و مخزن آسان رو اشاره نمود. برای نمونه در شرایطی که برای نصب مخزن دچار محدودیت فضا هستید، می‌توانید با استفاده از مخازن زیرپله و نصب آن‌ها در زیر راه‌پله ساختمان، از این فضا به نحو احسن استفاده نمایید و نیاز خود را رفع کنید. یا برای جابه‌جایی آب می‌توانید از مخازن نیسانی بهره ببرید. این دسته از مخازن با قرارگیری در قسمت بار وانت‌بارها و نیسان‌ها، امکان حمل‌و‌نقل و جابه‌جایی مایعات را فراهم می‌کنند. اگر می‌خواهید دقیق تر با انواع مخازن آشنا شوید، مقاله آشنایی با انوع منبع ھای آب و معرفی منبع ھای آب شرب ساختمان را مطالعه کنید.

 • ظرفیت مخزن

 همانطور که گفتیم مخازن پلی‌اتیلن در انواع و مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند. اما باید بدانید که این دسته از مخازن، ظرفیت‌های متنوعی دارند. افرادی که قصد خرید مخزن پلی‌اتیلن را دارند باید از میزان آبی که نیاز دارند مطلع باشند و سپس اقدام به خرید مخزن نمایند. تنوع در ظرفیت مخازن باعث شده تا افراد در انتخاب مخزن دست باز‌تری داشته باشند و به خوبی بتوانند مخزنی متناسب با نیاز خود تهیه کنند.

 • رنگ مخزن

یکی دیگر از مواردی که برای درک بهتر راهنمای خرید مخزن آب، باید بدانید، رنگ مخزن است. مخازن در حالت کلی رنگ سفید دارند که بسته به درخواست مشتری، امکان تغییر رنگ نیز فراهم است. اما باید توجه داشته باشید که سفارش مخزنی با رنگ مشکی و قراردادن آن در محیطی که نور خورشید مستقیماً به آن می‌تابد، می‌تواند باعث گرم‌شدن مخزن و محتویات درون آن شود. پس باید باتوجه به محل نصب مخزن و موارد دیگر، به رنگ مخزنی که قصد خرید آن را دارید توجه نمایید.

ضخامت مخزن آب

 • ضخامت مخزن

مخازن پلی‌اتیلن در انواع یک‌لایه، دولایه، سه‌لایه و چهارلایه تولید می‌شوند. تفاوت این مخازن در لایه مشکی رنگی است که این لایه در مخازن سه و چهارلایه وجود دارد و وظیفه آن، جلوگیری از ورود کوچک‌ترین پرتو نور است. همانطور که می‌دانید، ورود کوچک‌ترین پرتو نور به مخزن، می‌تواند موجب جلبک‌زدن مخازن پلی‌اتیلن شود و استفاده از این مخازن را به عنوان مخزنی برای نگه‌داری آب شرب مختل ‌کند. افرادی که قصد خرید مخزن آب را دارند باید با شناخت کامل این بخش از راهنمای خرید مخزن آب، با توجه به محل نصب و کاربرد مخزن، مخزنی را تهیه نمایند که نیاز آن‌ها را به‌خوبی پاسخ دهد.

 • جنس مواد اولیه به‌کاررفته در تولید مخزن

مخازن پلی‌اتیلن معمولاً دو نوع دارند که این دسته‌بندی، بر اساس مواد اولیه به‌کار رفته در تولید مخازن شکل گرفته است.  این دو نوع عبارتند از:

 • مخازن بازیافتی

مخازن بازیافتی مخازنی هستند که در تولید آن‌ها از مواد اولیه‌ای استفاده شده که بازیافتی هستند. این دسته از مخازن کیفیت به مراتب پایین‌تری نسبت به مخازن نو دارند. متأسفانه در برخی شرایط، افراد سودجو مخازن بازیافتی را تحت عنوان مخازن نو به مشتریان معرفی می‌کنند که برای جلوگیری از این کار یا باید از تولیدکنندگان معتبر اقدام به تهیه مخازن نمود یا با شناخت روش تشخیص مخازن بازیافتی و نو، مخزنی مشابه آن‌چه نیاز دارید تهیه کنید. 

برای خرید مخزن آب باید به چه مواردی توجه نمود؟

 • مخازن نو

مخازن نو همانطور که از اسم آن‌ها پیدا است، از مواد اولیه‌ای نو و باکیفیت تولید شده‌اند. کیفیت این مخازن بسیار بالاتر از مخازن بازیافتی بوده و افرادی که قصد نگه‌داری آب شرب را دارند، بهتر است از مخازنی استفاده کنند که جزء این دسته هستند.

 • ضدجلبک‌بودن

این معیار برای نگه‌داری و ذخیره‌سازی آب شرب بسیار اهمیت دارد. مخازنی که جلبک می‌زنند، برای نگه‌داری آب شرب اصلاً مناسب نیستند چراکه با جلبک‌زدن مخازن، محتویات درون آن‌ها، غیرقابل استفاده می‌شوند. البته باید ذکر کنیم که راه‌های گوناگونی برای جلوگیری از جلبک‌زدن مخازن وجود دارد که ما در مقاله‌ای تحت عنوان «راه کارهای جلوگیری و از بین بردن جلبک در مخزن آب» به این موضوع به طور کامل پرداخته‌ایم.

 • محل نصب مخزن

افرادی که قصد خرید مخزن آب را دارند، باید به این نکته بسیار توجه داشته باشند که محل نصب مخزن آب بر نوع، مدل، ضخامت و ظرفیت مخزن تأثیر مستقیم دارد. این افراد برای خرید مخزنی متناسب با نیاز خود باید ابتدا محل نصب مخزن را مشخص کنند و سپس زیرسازی خوبی برای آن فراهم کنند. خرید مخزن آب بدون درنظرداشتن محل نصب، اشتباه بزرگی است که می‌تواند موجب هدررفتن سرمایه شود.

 • نحوه حمل‌ونقل و ارسال مخزن

نحوه ارسال مخزن آب یکی از مواردی است که در لیست راهنمای خرید مخزن آب باید به آن توجه نمود. متأسفانه در برخی از مواقع بر اثر حمل‌ونقل و نصب نادرست مخازن آب، این مخازن آسیب می‌بینند و دیگر امکان استفاده از آن‌ها وجود ندارد. درنتیجه حتماً قبل از خرید مخزن، از نحوه ارسال و حمل‌ونقل آن مطلع شوید.

راهنمای خرید مخزن آب

 • دارابودن پروانه بهداشت و استاندارد

نگه‌داری آب شرب درون مخازن، باید در شرایطی صورت بگیرد که مخزن مورداستفاده، تمامی استانداردهای موردنیاز و پروانه‌ بهداشتی را دارا باشند. چراکه استفاده از مخازن بی‌کیفیت می‌تواند بر روی سلامت افراد مصرف‌کننده از آب این مخازن تأثیرات مخربی داشته باشد.

سخن پایانی

همانطور که ذکر نمودیم، مطالعه راهنمای خرید مخزن آب، یکی از کارهایی است که حتماً باید قبل از خرید مخزن، انجام شود. بسیاری از افراد تنها به دلیل عدم اطلاع از این راهنما، اقدام به خرید مخازنی می‌کنند که نمی‌توانند نیاز آن‌ها را به خوبی رفع کنند.

مجتمع پلاستیک طبرستان، بزرگ‌ترین تولیدکننده مخازن پلی اتیلن در خاورمیانه

در کنار تمام موارد گفته شده، باید ذکر کنیم که خرید مخزن آب از یک تولیدکننده معتبر، بهترین راه برای تهیه مخزن است. یکی از معتبرترین تولیدکنندگان مخازن پلی‌اتیلن، مجتمع پلاستیک طبرستان است. این مجتمع با تولید مخازن پلی‌اتیلن در مدل‌ها و ظرفیت‌های مختلف، توانسته است بخش قابل‌توجهی از این بازار را در خاورمیانه به دست بگیرد. مشتریان محترم برای کسب اطلاعات بیشتر و طرح سوالات خود می‌توانند با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نمایند.